Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Controlled Collapse

Controlled Collapse, kr-lik, dark electro, dark independent, electro, electro-industrial, harsh electro, industrial, Polish dark independentControlled Collapse - electro-industrialny projekt powstały w Łodzi w 2003 roku. Jego założycielem jest Wojciech "kr-lik" Król, mocno zainspirowany muzyczną działalnością takich grup jak Hocico, Velvet Acid Christ, Suicide Commando czy VNV Nation. Wydawnictwem otwierającym dyskografię Controlled Collapse było 4-trackowe demo z 2004 roku, kolejne lata to okres wytężonych prac nad nad pierwszym pełnometrażowym albumem projektu.
Na przełomie 2004 i 2005 roku ukazało się kolejne demo "Humanization" wydane w nakładzie 50 ręcznie liczonych kopii. Zawierało ono 6 utworów, stylistycznie przypominających dokonania Hocico czy wspomnianego wcześniej Suicide Commando. Płyty rozeszły się błyskawicznie. W międzyczasie, Controlled Collapse zaczęło grać koncerty. Debiutancki koncert odbył się 15 października 2004 roku, wraz z innym łódzkim projektem Egoist, w nieistniejącym już klubie Pientro. W tym samym czasie remiksy nagrań Agonized By Love i Combichrist wykonane przez Controlled Collapse doczekały się oficjalnego wydania. Kr-lik zagrał wiele udanych gigów W Polsce jak również w Holandii (pierwszym zagranicznym koncertem zespołu był koncert w holenderskim Utrechcie na Summer Darkness 2005) czy na Słowacji.

Pod koniec 2005 roku kr-lik podpisał kontrakt z wytwórnią prowadzoną przez Johana Van Roya z Suicide Commando - Noise Terror Productions. Label ten był oddziałem jednej z najbardziej elitarnych wytwórni w Europie - Dependent Records. Niestety współpraca między obiema stronami nie trwała zbyt długo gdyż dwa lata później wydawca zawiesił swą działalność.

23 marca 2007 roku, światło dzienne ujrzał debiutancki album studyjny - "Injection". Na płytę składało się 12 utworów, w których gościnnie zaprezentowały się takie sławy jak Darrin C. Huss (z zespołu-legendy Psyche) oraz Wendy Yanko (z amerykańskiego Flesh Field). Płyta dostała wiele pozytywnych recenzji w zagranicznych serwisach, poczynając od Włoch, Hiszpanii na Meksyku kończąc.

W październiku 2009 roku ukazał się singiel "Past & Present", który za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej CC można nieodpłatnie zrzucić na swój dysk. Na materiale zapowiadającym kolejnego długograja łódzkiego projektu znalazło się w sumie 5 utworów - w tym remiksy Clicks i Hioctan oraz klip do kawałka tytułowego.

2010 to premiera drugiego albumu studyjnego - "Things Come To Pass". Wydawnictwo jest zdecydowanym krokiem w stronę przemyślanych i rozbudowanych melodii dalekich od agresywnego surowego i zniekształconego brzmienia. Do pełnometrażowej płytki dorzucono bonusowy dysk pt. "Time Travel". Materiał zdominowały remiksy treści z "Thing Come to Pass" autorstwa m.in. Wieloryba, Skon, Egoist, Diskonnekted czy Dismantled.

Skład:

kr-lik - wokal, FX
Milena - instrumenty klawiszowe (tylko na koncertach)
Tomtylor - instrumenty klawiszowe (tylko na koncertach)
Hiacynt - gitara elektryczna (tylko na koncertach)
Łukasz Klaus - perkusja (tylko na koncertach)

Dyskografia:

01. D3mo (2004)
02. Humanization Demo (2005)
03. Untitled Promo (2005)
04. Injection (2007)
05. Past And Present (CDM) (2009)
06. Things Come To Pass (2010)

Oficjalna strona internetowa: www.controlled-collapse.com
MySpace: www.myspace.com/ccollapse
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły