
Post-rock i Klub Hydrozagadka prezentują jedyny w Polsce koncert Shelter Tour 2014. 23 stycznia 2014 roku w warszawskim klubie wystąpią Alcest, Hexvessel i The Fauns. Po świetnym albumie "Les voyages de l'âme" i trasie z Katatonią Neige i koledzy stworzyli kolejne dzieło - "Shelter" - nagrane w islandzkim Sundlaugin-studio (Sigur Ros) z gościnnym udziałem Neila Halsteada (Slowdive, Mojave 3) i Billie Lindahl (Promise and the monster). Projekt, który zaczynał jako zespół black metalowy, z czasem rozwinięty o elementy ambientu, shoegaze i post-rocka stał się źródłem niesamowitego, magicznego, nastroju i bajkowej krainy pełnej pięknych melodii i emocji.

Niemal dokładnie w dzień jesiennego zrównania dnia i nocy, w rok od wydania "Równonocy", która osiągnęła status diamentowej płyty, Percival Schuttenbach przedstawia swój kolejny krążek - "Svantevit". Ten koncept album, osadzony w realiach czasów przedchrześcijańskich, nawiązuje do słowiańskiej demonologii ubarwionej baśniowym klimatem. Muzycznie dominuje tu folk-metal inspirowany klasyką lat 80-tych, jest też jednak sporo folkowych i progresywnych niespodzianek. Percival Schuttenbach zaprasza - 21 września 2013 - premiera albumu "Svantevit".
nutka666 : Rozczarowałam się. 2-3 utwory z 15 znajdujących się na płycie s...
Już 19 października 2013 roku zespół In Extremo przyjedzie ponownie do Polski. W warszawskim Klubie Muzycznym Progresja muzycy zaprezentują materiał z nowego albumu „Kunstraub”. Jako suport wystąpi młody, świetnie zapowiadający się zespół Sopor. W ciągu ostatnich lat zespół In Extremo, odnoszący coraz większe sukcesy, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych rockowych bandów w Niemczech. W 2008 roku ich przedostatni album „Sängerkrieg” otrzymał złoto. Kolejny („Sterneneisen”) znalazł się w czołówce niemieckich list przebojów i tak samo jak jego poprzednik, szybko pokrył się złotem. Szacuje się, że In Extremo sprzedał ponad milion płyt. Występował na całym świecie: w Europie, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Chile i Chinach.

Litvintroll to zespół pochodzący z Białorusi, a dokładnie z Mińska. Biorąc pod uwagę nazwę zespołu już to jest zagadkowe, tym bardziej, że na płycie pojawiają się trole, które razem z Litwinami idą pod Grunwald i zabijają rycerzy w metalowych zbrojach niczym muchy. Poza tym trole lubią wypić i pobiesiadować, a w poszukiwaniu napitku mogą pozjadać całą wioskę ludzi. Zresztą biesiady lubią nie tylko trole, bo i ludzie ochoczo wznoszą kielichy w pierwszym „Da Siabra”. Mamy tu też na przykład elegię o śmierci komara i pieśń o tytułowej czarnej pannie, która na imię miała właśnie Barbara. Jest też tekst ludowy, pochodzący z Polski o lipie, na której siedzieli trzej ptaszkowie. Lipa była nieszczęśliwą panną, którą chciano wydać za starego, a ptaszkowie to byli trzej braciszkowie. Słyszałem tą piosenkę w wykonaniu Golec uOrkiestra. Piszę o tym ponieważ na wstępie chciałbym przedstawić klimat tej płyty, który chyba trzeba odbierać trochę z przymrużeniem oka.
W zeszłym tygodniu Varg Vikernes, podejrzany o planowanie zamachu terrorystycznego, trafił na parę dni do francuskiego aresztu. Po wyjściu na wolność przedstawił swoją wersję wydarzeń na blogu, zaprzeczając części informacji podawanych przez media, inne uzupełniając.DEMONEMOON : Ach ten Varg! Ten to się zawsze w jakieś gówno wpieprzy :p .....
lord_setherial : Ciekawe,ciekawe... Czepiają się go szczerze mówiąc bez powodu.
zsamot : Spokojne, wyważone opinie...
Szkocki, folk metalowy zespół Alestorm, zagra trzy koncerty w Polsce. Ich dynamiczne występy, zobaczyć będzie można jesienią 2013 roku w Krakowie, Zabrzu i Szczecinie. Grupa powstała w 2004 roku, na początku swojej działalności nagrali dwie EP'ki pod szyldem Battleheart. W 2007 roku swoją nazwę zmienili na Alestorm. W swoim dorobku mają 3 duże płyty: "Captain Morgan's Revenge" (2008), "Black Sails at Midnight" (2009) oraz "Back Through Time" (2011). Podczas swoich koncertów w Polsce, Alestorm zagra jako gość specjalny podczas trasy koncertowej rosyjskiego zespołu Grai oraz krajowego Radogosta. Szczegóły trasy poniżej.Melechesh na przestrzeni 20 lat wyrobił sobie bardzo silną markę i to nie tylko wśród fanów bliskowschodnich zespołów. Nie można się dziwić czemu tak jest, wszak mamy tu do czynienia z muzyką nietuzinkową, ciekawą i niezwykle świeżą. Dziwi zatem fakt, że nikt z naszej Darkplanetowej ekipy, nie pokwapił się żeby napisać cokolwiek o tych Izraelitach(a właściwie Holendrach, gdyż już od lat nie mieszkają w swojej ojczyźnie). A z racji tego, że ostatnio ten materiał wpadł w moje ręce to czuję się wręcz zobowiązany do tego, by napisać kilka słów o tym zespole. Poza tym jestem to winien temu materiałowi, bo to co usłyszałem na "Emissaries" wprowadziło mój narząd słuchu w stan bliski ekstazie.
Długo oczekiwany klip do pierwszego singla z zapowiadanego od wielu miesięcy albumu "Svantevit" ujrzał światło dzienne. Zarówno sam obraz, jak i muzyka prezentują część opowieści, która zawarta będzie na płycie. Opowiadana historia przenosi nas w czasie do Słowian połabskich, opierających się brutalnie przeprowadzanej chrystianizacji. Nie bez powodu na datę premiery zespół wybrał niedawną 845 rocznicę spalenia Arkony - jednej z najznamienitszych świątyń Połabian i najświętszego miejsca Ranów - plemienia, z którego pochodzą bohaterowie ich opowieści.
W najbliższy piątek, 14 czerwca ukaże się najnowszy, ósmy studyjny album Blackmore’s Night, formacji dowodzonej przez legendarnego gitarzystę Deep Purple i Rainbow, Ritchiego Blackmore’a. Krążek będzie zatytułowany „Dancer And The Moon” i znajdzie się na nim trzynaście nowych utworów. Płyta będzie dostępna w dwóch edycjach: jako standardowe CD oraz jako limitowany digipak zawierający dodatkowy dysk DVD. Jedna z kompozycji, utwór „Carry On... Jon”, to hołd gitarzysty dla zmarłego w ubiegłym roku Jona Lorda. Na krążku znajdą się także nowe interpretacje utworów „I Think It’s Going To Rain” z repertuaru Randy Newmana oraz „Lady In Black” Uriah Heep, a także kawałek „The Temple Of The King”, który Ritchie napisał razem z Ronniem Jamesem Dio.
“Manu Chao nie jest tym, o którym marzycie, ale jest tym, w którego wierzycie”. Kilka dni temu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się na rynku album niezwykły. “...A w oddali widać morze...” to żywa, niepowtarzalna i fenomenalna kolekcja prywatnych i koncertowych fotografii, cytatów, sentencji, tekstów piosenek, igraszek językowych i luźnych myśli kompozytora, wykonawcy muzyki folk - rockowej sięgającej korzeniami do muzyki latynoskiej - Manu Chao. Wszystko poprzeplatane zostało niezwykłymi, barwnymi, idealnie współgrającymi z tekstem grafikami Jacka Woźniaka - polskiego rysownika i malarza, mieszkającego w Paryżu, wieloletniego współpracownika Manu Chao.
Z za naszej wschodniej granicy dotarła do mnie, wydana w grudniu 2012, płyta białoruskiego, folk metalowego Lutavierje pod tytułem „Песні Налітых Хмараў”. Mimo, że zespół istnieje od 2006 roku, jest to jego debiutancki album. Ponieważ rzadko mam okazję zapoznawać się z muzyką białoruską, a lubię klimaty ludowe z różnych stron świata, z zaciekawieniem zabrałem się do konsumowania tej propozycji.
Kolejna edycja kultowego już festiwalu Wave Gotik Treffen odbędzie się za niespełna dwa tygodnie, w dniach 17-20 maja tradycyjnie w niemieckim mieście Lipsk. Zgodnie z oczekiwaniami organizatorzy potwierdzili kolejnych wykonawców i tym samym na liście WGT znalazło się w sumie 201 zespołów. Pełną listę podajemy poniżej. Wave Gotik Treffen to największy gotycki festiwal w Europie, który obejmie gatunkowo wszelakie rodzaje mrocznej muzyki: gothic, EBM, industrial, ambient, neofolk, synthpop czy goth-metal. Po koncertach zaplanowane zostały liczne after parties w klubach znajdujących się w różnych częściach miasta.LunaDark : ehhh:/chciałabym pojechac
cross-bow : Bilety zgarnęli: majorszczak i khadas. Prawidłowa odpowiedź to: 28 paźd...
HenryLetham : Może tym razem szczęście dopisze ; )
HenryLetham : Może tym razem szczęście dopisze ; )
Thy Worshiper, zespół naszych emigrantów z Wrocławia, wraca z nowym albumem.
Płyta "Czarna Dzika Czerwień" ma ukazać się już wkrótce.
Od wydania ostatniego albumu studyjnego zespołu minęło już 8 lat. W 2011 r. muzycy wrócili z nowym demo "Opowieść jednej nocy", na którym mieliśmy okazję posłuchać nowego, bardziej lirycznego, w dużej mierze akustycznego i przede wszystkim silniej zakorzenionego w słowiańskich tradycjach stylu zespołu. Jednak charakterystyczna dla black metalu, z tradycji którego przecie muzycy wyrastają, atmosfera tajemnicy i mroku nie zniknęła.Dariusz : http://thyworshiper.bandcamp.com/ zapraszam do zapoznania sie z nowym utw...
yggdrasil : Super wiadomość już nie mogę się doczekać pierwszego odsłuch...
lord_setherial : Czekam na klimatyczny rozpierdol.
Ludola jako zarys projektu zrodził się jeszcze latem 2008 roku, paradoksalnie po przypadkowym odkryciu istnienia polskiego Krępulca. Wtedy padł pomysł, żeby zacząć tworzyć muzykę z pogranicza piosenki żołnierskiej i muzyki ludowej, z silnym naciskiem na antynowoczesne nastawienie. Jakiś czas później i równie przypadkowo powstał pierwszy utwór do wiersza Krzysztofa Baczyńskiego („Elegia…”). Nie mniej jednak, projekt dojrzewał aż do 2011 roku, zarówno w warstwie muzycznej, jak i koncepcyjnej. Wtedy pojawiła się jego pierwsza (akustyczno - rockowa, z perkusją) mutacja, która jednak po kilku próbach odeszła w niebyt, a projekt przyjął obecną formę.
Knock Out Productions oraz PW Events zapraszają na cztery koncerty folk
metalowego zespołu Kropiklaani. Rewelacyjni Finowie zagrają kwietniową
mini-trasę odwiedzając: Gdańsk, Wrocław, Kraków i Warszawę. Ich
supportem będzie grupa Metsatoll. Koncerty odbędą się kolejno 10, 11, 12 i
13 kwietnia. Serwis Darkplanet wspiera koncerty medialnie.
Organizatorzy niemieckiego festiwalu Wave Gotik Treffen potwierdzili kolejnych wykonawców, których będzie można zobaczyć w Lipsku w dniach 17-20 maja 2013 roku. Na liście znalazły się zespoły: Sex Gang Children (GB), In Mitra Medusa Inri (D), Frank (Just Frank) (F), Namnambulu (D), Wipeout (A), Metallspürhunde (D), Naughty Whisper (I), End Of Green (D), Suicide Commando (B), Incite/ (D), The Spiritual Bat (I), Readjust (D), She Past Away (TR), Welle:Erdball (D), Digitalis Purpurea (I) oraz Noisuf-X (D). Wave Gotik Treffen to największy gotycki festiwal w Europie. Muzycznie festiwal obejmie gatunkowo wszelakie rodzaje mrocznej muzyki: gothic, EBM, industrial, ambient, neofolk, synthpop czy goth-metal.

