Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Yes na jedynym koncercie w Polsce

Po kilku latach oczekiwań legenda symfonicznego rocka, brytyjska grupa Yes wystąpi w katowickim Spodku na jedynym koncercie w naszym kraju 30 października tego roku. Yes to legenda muzyki, będąca przedstawicielem nurtów progresywnego i symfonicznego rocka. Formacja wypracowała bardzo charakterystyczne, głębokie brzmienie, oparte na skomplikowanych harmoniach, złożonych rytmach oraz wirtuozerii muzyków. Fani rocka w Polsce będą mieli szansę przeżyć niesamowity show, gdyż Yes w składzie Steve Howe, Chris Squire, Alan White, Benoit David oraz Oliver Wakeman z pewnością zagra wiele utworów do tej pory nie wykonywanych podczas koncertów, jak też największe swoje przeboje.
Grupa została założona w 1968 przez Jona Andersona (śpiew, gitara akustyczna, mandolina, harfa, instrumenty perkusyjne) i Chrisa Squire'a (gitara basowa). Dołączyli do nich Tony Kaye (instrumenty klawiszowe), Peter Banks (gitara) i Bill Bruford (perkusja).

Jedne z najważniejszych i najbardziej niezapomnianych płyt, które zostały stworzone przez Yes w latach siedemdziesiątych to wcześniej "Fragile", Close To The Edge" oraz monumentalne, uznane przez krytyków za najdoskonalsze dzieło "Tales From Topgraphic Oceans". W tym czasie Yes słynął z rozbudowanych utworów, zagranych z niesamowitą energią i wirtuozerią, balansował na granicy rocka i klasyki, tworząc zupełnie nową jakość. Jedyny w swoim rodzaju wokal Jona Andersona, jak też tajemnicze teksty jego autorstwa dopełniały ideału.

Następna dekada przyniosła zmiany składu i stylistyki zespołu, grali teraz krótsze i bardziej przystępne utwory. Z tych czasów pochodzi wielki przebój "Owner Of The Lonely Heart". W połowie lat dziewięćdziesiątych nastąpiła rewolucyjna reaktywacja grupy. Zaczęli grać w niemal oryginalnym składzie - trzon zespołu tworzyli weterani: charyzmatyczny wokalista - Jon Anderson, mistrz gitary - Steve Howe, basista Chris Squire oraz perkusista Alan White. Trzy polskie koncerty, jakie w 1998 roku zagrał odnowiony YES zostały entuzjastycznie przyjęte, zaś bilety zostały wyprzedane na tygodnie przed datami koncertów.

Występy zawsze były silną stroną zespołu: spektakularne show pełne efektów świetlnych i laserów, inspirowane sztuką fantasy. Do jednych z najważniejszych w historii grupy zaliczyć trzeba występ z 21 marca 1970 w Queen Elizabeth Hall. Z setek koncertów jakie zagrał zespół właśnie ten należy do najbardziej wyjątkowych. Yes zagrało wtedy po raz pierwszy z orkiestrą symfoniczną. Od tego momentu fani zespołu wciąż ponawiali prośby o powtórzenie tego niezwykłego wydarzenia. Latem i jesienią 2001 roku zespół postanowił odpowiedzieć na prośby fanów. I wtedy zespół ponownie zawitał na dwa koncerty do Polski - wystąpił w Katowicach oraz Warszawie. Ponownie zagrali w 2005 w Sali Kongresowej.

 
Więcej informacji: www.metalmind.com.pl oraz w naszym kalendarium.

Oficjalna strona internetowa: yesworld.com
Komentarze
profan : Yes=Anderson. Może i coś w tym jest, ale jak dla mnie Yes=Yes, l...
Orianna : Yes,moje zreszta ukochane,jest tego typu grupą,ze bez Andersona ,to nie to....
Harlequin : yep, dlatego nie jade :/
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły