Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Hagalaz' Runedance - The Winds That Sang Of Midgard's Fate

Andrea Meyer, Cradle Of Filth,  dark ambient, Aghast, ambient, folk, Hagalaz’ Runedance, The Winds That Sang Of Midgard’s Fate

Andrea Meyer miała epizod z Cradle Of Filth, miała mroczno ambientowy projekt Aghast, by w końcu na dłużej osiąść w ambiencie folkowo-pogańskim jaki wykonywała pod nazwą Hagalaz’ Runedance. „The Winds That Sang Of Midgard’s Fate” jest jej pierwszą płytą, wydaną w 1998 roku.

Jest to bardzo spokojna muzyka, oparta na akustycznych instrumentach strunowych i bębenkach, choć w różnych utworach pojawiają się też smyczki i flety. Nie tworzą one wszystkie jakiejś porywającej muzyki, a są po prostu folklorystycznym tłem do śpiewu lub elementem mającym wytworzyć odpowiedni nastrój, jak w instrumentalnym „Seidr”. Hagalaz’ Runedance jest przesiąknięty naturalnością, pogańskim duchem i tęsknotą do pierwotnych czasów, nieskalanych przez złych ludzi niosących krzyż. Utwory przyjmują kształty ludowych pieśni, które opiewają dawne dzieje. Andrea śpiewa delikatnie, ujmująco, a z jej słów płynie tęsknota do dzielności i wolności pradawnych przodków, którzy miewali jednak swoje klęski i nieszczęścia. Nieraz w tonacji smutnej i płaczliwej jak w jedynym niemieckim „Das Fest Der Wintersonne (Ein Weihnachtslied)” czy „Serenade Of The Last Wolf”. Człowiek pogański to umiał żyć z tym wilkiem w zgodzie, a jak przybyli chrześcijanie to wszystkie wilki wybili. Najbardziej wpadający w ucho i chwytliwy jest „The Oath He Swore One Wintersday” o młodym wojowniku, który zaprzysiągł pomścić spalenie swojej wioski i wymordowanie swoich bliskich: „Raise your sword warrior and revenge us…” W pamięci zostają jednak i inne partie oraz zagrywki jak te gitarowe i fletowe w „Behold The Passionate Ways Of Nature”.

„The Winds That Sang Of Midgard’s Fate” jest płytą klimatyczną, przyjemną i relaksującą. Muzyka jak i śpiew są czyste, krystaliczne i do oddychania pełnymi płucami.

Tracklista:

01. When The Trees Were Silenced
02. Behold The Passionate Ways Of Nature
03. The Home That I Will Never See
04. The oath He Swore One Wintersday
05. Seior
06. Das Fest Der Wintersonne (Ein Weihnachtslied)
07. A Tale Of Fate (Folksvang Awaits)
08. When The Falcon Flies
09. Serenade Of The Last Wolf
10. Mother Of Times

Wydawca: Elfenblut (1998)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły