Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Muzyka :

Energia Dźwięku tym razem we wrocławskim Firleju

Energia Dźwięku, ambient, industrial, EBM, Trupa trupa, Niburu Project, Nagrobki, Komety, Alles, Syny

W Firleju znów zagoszczą ciekawe, ambitne i różnorodne muzyczne brzmienia. Wszystko za sprawą dziesiątej edycji Energii Dźwięku organizowanej przez IndustrialArt. 10 grudnia zagrają: Trupa trupa, Niburu Project, Nagrobki, Syny, Komety i Alles. Energia Dźwięku jest cyklicznym wydarzeniem innym niż wszystkie – pozornie ciężko znaleźć nić łączącą muzykę tworzoną przez występujących na niej artystów, których twórczość sytuuje się w większości przypadków na krańcowo przeciwnych biegunach sztuki dźwięku.

W tym roku przed wrocławską publicznością zaprezentują się następujący wykonawcy: NIBURU PROJECT, NAGROBKI, TRUPA TRUPA, ALLES, KOMETY i SYNY.

ALLES powstał w 2014 roku. Muzyka duetu to wypadkowa Electro-Punk, Industrial, EBM, Anarchowave z tekstami osadzonymi w stylistyce punk i post-punk. Zespół zadebiutował płytą "Post" wydaną przez Amerykański label Mecanica Records. Album zebrał dobre recenzję zarówno w Polsce jak i zagranicą.

KOMETY uznawane za jeden z najważniejszych zespołów alternatywnych XXl wieku, to warszawska grupa powstała na gruzach legendarnej Partii. Zespół został uformowany przez lidera Partii - Lesława (gitara, wokal, muzyka, słowa) w roku 2002. Od tego czasu warszawska grupa nagrała sześć krążków studyjnych i jeden koncertowy.

Duet NAGROBKI tworzą Maciej Salamon (gitara, głos) i Adam Witkowski (perkusja, głos). Zgodnie z tym czego można spodziewać się po zespole o tej nazwie – teksty większości piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. W tej materii zespół jest bardzo konsekwentny. Muzyka natomiast jest mieszanką wielu wpływów - od starego polskiego big beat'u przez gitarowy noize, zimną falę, a nawet wczesny black metal.

NIBURU PROJECT – Michał Litwiniec i Tomek Niewiadomy, duet nieuleczalnych optymistów. Koncertują i pracują na płaszczyźnie muzykoterapii i leczenia dźwiękiem, wykorzystując wiele archaicznych instrumentów. W każdy nów i pełnie księżyca prowadzą Kąpiele w Gongu, czyli seanse relaksacyjne w wibracji gongu. Zespół, działa we Wrocławiu od 7 lat i przez ten czas zagrał ponad 160 koncertów.

SYNY: Duet utworzony w 2014 roku przez producenta 1988 oraz rapera, tekściarza i producenta Roberta Piernikowskiego. Ich debiutancki album Orient wydany został w 2015 roku przez niezależną wytwórnię Latarnia. Orient jest płytą niejednoznaczną, pełną strzępów zdań i słów, skojarzeń, błędów językowych i klisz tworzących złożone obrazy.

TRUPA TRUPA to Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Od 2015 roku zespół nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records (w katalogu m.in. Tashi Dorji, Mats Gustafsson, Katie Gately, Father Murphy). Efektem współpracy jest bardzo dobrze przyjęty przez polską i zagraniczną krytykę album Headache.

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły