Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Clan Of Xymox, Past i Dark Side Eons zagrają w Gliwicach

Clan Of Xymox, Past, Dark Side Eons, dark wave, industrial, electro, post punk

30 września 2017 roku w gliwickim Klubie Spirala zagrają zespoły Clan Of Xymox, Past i Dark Side Eons. Holenderska grupa COX powstała w 1981 r., w Nijmegen, założona przez Ronniego Mooringsa (instrumenty klawiszowe, śpiew, gitara) i Anke Wolbert (gitara basowa, śpiew). Od wielu lat na całym świeci grupa uznawana za klasyków dark wave. Pierwsze albumy wydała w kultowej wytwórni 4AD. Muzyka na nich zawarta nosiła piętno dokonań takich grup jak Joy Division, The Cure, The Sisters of Mercy, Dead Can Dance czy Siouxsie and the Banshees.

Jednak w stosunku do dokonań wyżej wymienionych zespołów była o wiele barwniej zaaranżowana (m.in. dzięki szerokiemu użyciu syntezatorów i wielu nowinek technicznych).

Po wydaniu albumu „Medusa” grupa skróciła nazwę do Xymox i podpisała kontrakt z Wing Records (późniejsze Mercury Records), a także zmieniła charakter swojej muzyki na łagodniejszy i bardziej przystępny, o większym potencjale komercyjnym. Pod ta nazwą nagrali dwie płyty „Twist of Shadows” i „Phoenix”, z których pierwsza, sprzedając się w 300 000 egzemplarzach, okazała się największym sukcesem komercyjnym grupy. Po perturbacjach wewnątrz zespołu, muzycy zawiesili działalność. Wrócili na scenę w 1997 pod stara nazwą Clan Of Xymox i wydali album „Hidden Faces”, który sugerował kolejny zwrot w stylistyce. Płyta nawiązywała do pierwszych, klasycznych już pozycji zespołu. Wystąpili również na kilku festiwalach muzyki gotyckiej (m.in. na Wave Gotik Treffen), zaś utwory Out of the Rain i This World wspięły się na szczyt niemieckiej listy Independent Top 10.

Kolejne płyty: „Creatures”, „Notes from the Underground” i „Farewell” prezentowały muzykę coraz bliższą rocka gotyckiego. Zwłaszcza przedostatnia zyskała spore uznanie wśród słuchaczy i krytyków i często była porównywana z pierwszymi klasycznymi płytami zespołu. W 2006 r ukazał się album „Breaking Point”, w 2007 EP-ka "Heroes” (zawierająca m.in. dwie wersje utworu Davida Bowie Heroes), natomiast w marcu 2008 r. zostało wydane pierwsze muzyczne DVD zespołu – „Visible”.

Rok 2009 przyniósł kolejną płytę sygnowaną logiem Clan Of Xymox. „In Love We Trust” adresowany był do fanów ceniących sobie bardziej taneczny profil grupy nad melancholijne pejzaże i zadumę. Po trzech latach zespół powrócił wraz z albumem „Darkest Hour”. Kolejny album „Kindred Spirits” (2012) to płyta hołd dla new wave, zawierająca klasyczne utwory m.in. The Cure, Depeche Mode, Joy Division czy New Order, płyta została świetnie przyjęta na rynku muzycznym. Ostatnim jak do tej pory albumem jest “A Matters of Mind, Body and Soul” (2014).

31.03.2017 ukaże się nowy album grupy "Days Of Black", wydany równocześnie w Stanach Zjednoczonych i Europie. Clan of Xymox wielokrotnie koncertował w Polsce, m.in. w Warszawie w 1988 na kultowym festiwalu „Marchewka”, w 1998 na Dark Beat Festival czy w 2004, 2010 oraz 2016 roku w Bolkowie na festiwalu „Castle Party”. Gliwicki koncert jest pierwszym w historii grupy spotkaniem z fanami na Śląsku.

PAST

Zespół, który kontynuuje dokonania takich zespołów jak Siekiera czy Madame. Post punk z odrobiną zimnej i nowej fali, damskim wokalem, ciekawymi, często trudnymi i dającymi do myślenia tekstami. Swoją muzyką uciekają od przyjętych norm. Zaistnieli w 2011 roku na warszawskiej muzycznej scenie niezależnej. Grupa dużo koncertuje, regularnie odwiedzając kluby i festiwale m.in. w Niemczech, Czechach i Polsce. Wydali w roku 2015 demo, które cieszyło się dużą popularnością. Luty 2017 to czas na pierwszą oficjalną płytę. „Czarno/biała” ukaże się równocześnie w Polsce, Czechach i Niemczech.

DARK SIDE EONS

To dwuosobowy zespół grający Electro-Industrial / Dark Wave / Electro Wave. Leszek „Morph” Trzaska (wokal, muzyka, gitara) od 2000 roku śpiewał i grał na gitarze basowej w różnych zespołach metalowych, a w roku 2012 założył projekt Dark Side Eons. Kasia „Moonskin” Trzaska (syntezator, programowanie) od zawsze będąca fanką alternatywnych, oldschoolowych brzmień dołączyła do zespołu w 2014 roku, pod koniec którego duet Dark Side Eons zaczyna już grać pierwsze koncerty. Styl zespołu krystalizuje się w 2015 roku, w tym samym czasie powstaje cały materiał, który Dark Side Eons planuje umieścić na swojej pierwszej płycie. W roku 2015 i 2016 zespół dużo koncertuje, zarówno w kraju, jak i za granicą. W tym roku zespół zagra na największym festiwalu muzyki Dark Independent w Polsce - Castle Party oraz Dubhfest w Belgii.

Clan Of Xymox, Past, Dark Side Eons

30.09.2017 

Gliwice, CKS Mrowisko, Klub Spirala ul. Pszczyńska 85, 

otwarcie klubu godz. 18:00

Bilety w przedsprzedaży: 66,00 zł, w dniu koncertu: 80,00 zł.

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły