Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Art Noir - Poems Of An Extinct Species

Poems Of An Extinct Species, Jan Weber, electro, ambient, Art Noir, Thomas Navas, Lost In The Void, Stefan Vesper, Steve Dragon, Aenaos Records, Nadine Stelzer

Wstrząsająca historia kryje się za albumem „Poems Of An Extinct Species”. Jego główny autor, Jan Weber, jest kompozytorem muzyki filmowej i twórcą elektroniczno-ambientowego projektu Art Noir. W 2015 roku wykryto u niego ALS czyli stwardnienie zanikowe boczne. Ta potworna i nieuleczalna choroba powoduje powolny zanik i bezwład mięśni. Gdy nadeszła diagnoza ramy albumu były gotowe, lecz na skutek niemożności poruszania palcami nie było możliwe dalsze samodzielne kontynuowanie pracy. 

Pomogli Thomas Navas z Lost In The Void i Stefan Vesper z Steve Dragon, którzy dokończyli dzieła otrzymując wskazówki za pomocą ruchów gałki ocznej. Minęło kolejne pięć lat zanim płyta była gotowa. Wydała ją Aenaos Records.

Trudno przejść obojętnie obok takiego wydarzenia, ale kto by sądził, że sama muzyka przez to jest ułomna, szybko może zweryfikować swoją opinię. Art Noir zabiera bowiem w bardzo delikatny, przestrzenny, kojący, no i oczywiście smutny świat. Elektroniczne dźwięki rozchodzą się subtelnie i napawają błogością, wznosząc się przy tym nieskończenie daleko. Jest to sztuka bezkresna, eteryczna i ulotna, ale napawająca otuchą i dająca spokój duszy. Część utworów jest instrumentalna, ale w większości atmosferyczności nadaje uczuciowy śpiew Nadine Stelzer. Rozchodzi się on cudownie jakby w próżni i czyni ten niematerialny świat jeszcze głębszym i piękniejszym.

Taki moment uniesienia następuje w „All They Left Behind”. Jest to najbardziej porywająca piosenka, z najbardziej kuszącym i efektownym wokalem, ale prawdziwych emocji nie brakuje tu na każdym innym kroku. „Poems Of An Extinct Species” to płyta pełna ukrytych szczegółów, zawoalowanych treści i nieznanych smaków. W długich utworach wciąż coś się dzieje. Nieustająco prowadzą w nowe, fascynujące miejsca i ani przez chwilę nie dają powodów do znudzenia. Jest to ogromna sfera, w którą można do końca brnąć z rozkoszą, zawsze napotykając i odkrywając coś nowego.

Tracklista:

01. Gloomy Sunday
02. Shadows Of The Past
03. Moving Sky
04. Pleasure And Pain
05. All They Left Behind
06. Time And Eternity
07. The Imagined World
08. The End Of Illusions
09. Thorns And Lilies
10. Moving Sky (Wasted Life Remix)

Wydawca: Aenaos Records (2021)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły