Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Under Forge

Under Forge - zespół został założony w styczniu 1996 roku przez dwóch gitarzystów: Rafała "Gurasa" Górnego i Marcina "Nuno" Mirowskiego. Po kilku miesiącach wytężonej pracy nad pierwszym materiałem grupa weszła do studia nagraniowego w Czeskim Cieszynie (Fors Studio) aby zarejestrować pierwsze demo. Skład uzupełniali wtedy: perkusista Rafał Lewandowski oraz Marcin Gruszka (gitara basowa), a z braku wokalisty za mikrofon chwycił Guras (i tak już zostało...). Demo "Sentence", zawierające 8 numerów w klimacie heavy/power metalu zostało nagrane w 3 dni. Zespół starał się często koncertować, doszło też do pierwszych "historycznych" zmian personalnych. Bas przejął Tomasz Macur a na bębny "wskoczył" Daniel "Vutka" Dutka.
Znów kilka miesięcy pracy i znów, w tym samym studio, powstaje drugie demo/płyta "Believers In War". Tym razem zespół poszedł lekko (ale tylko lekko) w stronę thrash metalu, a utwór tytułowy jest do teraz regularnie wykonywany na koncertach. I znów zmiany. Na horyzoncie pojawia się doświadczony gitarzysta Wojtek Konior, znany wcześniej jako "Guma". Guma z zespołami HMH i Joker grał już w latach 80-tych i odnosił nawet lokalne sukcesy. Do Under Forge dołącza jednak jako basista. Trzeba przyznać, że w trakcie przygotowywania utworów na 3 płytkę, doświadczenie Gumy bardzo zaprocentowało. "Mirrors" zostaje nagrany we wrześniu 1998 roku (Fors Studio) i... zaczyna się o Under Forge mówić! Zarówno w Bielsku, gdzie sprzedaje się spory nakład kaset, jak i w Polsce. Kilkaset sztuk "Mirrors" "rozchodzi się" po kraju poprzez undergroundową sieć dystrybucji, znajomych, itp. Zespół nawiązuje wieloletnią współpracę z wieloma podziemnymi zinami, dystrybucjami oraz z Bartem Gabrielem (www.dragonight.de), dzięki czemu o Under Forge słyszy cała undergroundowa Polska.

Od momentu wydania "Mirrors" zespół koncertuje gdzie to tylko możliwe, głównie na Śląsku. Na nagranie kolejnej płyty trzeba było poczekać do 2000 roku. Oczywiście tradycyjnie następuje zmiana na miejscu basisty - na "Episode IV" debiutuje Marcin Pęczak. Tym razem płyta nagrana jest w bielskim Design Studio, realizatorem nagrania jest Jarek Huńka (który wcześniej nagrywał m.in. ...Golec uOrkiestrę). "Episode IV" zawiera 6, dość rozbudowanych utworów heavy/thrashowych. Niestety w wyniku słabej promocji zostaje prawie niezauważone.

W 2002 roku następuje znacząca zmiana (znów) basisty. Od tego momentu bas obsługuje Piotr "Pietia" Gniewek, który wniósł do zmęczonego już trochę zespołu dużo spontaniczności, świeżości i radości grania. Dalej jest już tylko ciekawiej... Zaczyna się od szokującego odejścia Nuna (współzałożyciela grupy). Na szczęście następca znalazł się już na drugi dzień! Maciek "Gała" Gałczyński był fanem UF i świetnym gitarzystą, dlatego od razu bez problemu "wkomponował się" w zespół. W nowym składzie UF dużo koncertuje w różnych miejscach kraju, i z różnymi ciekawymi osobami (m.in. z Markiem Piekarczykiem, Grzegorzem Kupczykiem (wspólnie wykonana "Kawaleria Szatana" w Chorzowie), i zespołami (m.in. C.E.T.I., STOS). Cały też czas, powoli jest przygotowywany materiał na 5 płytę, na którą niestety trzeba było poczekać aż 5 (!) lat. W 2006 pojawia się najnowsze dzieło "Rat Race" (nagrane rok wcześniej w Design Studio). Muzyka na "Rat Race" to jednocześnie stare jak i... nowe oblicze zespołu. Mieszanka technicznego thrash metalu i nowoczesnego heavy metalu to połączenie "starego" grania z "Believers" czy "Mirrors" z nowym, cięższym brzmieniem i szybkim tempem utworów.

Wydaje się, że wszystko idzie w jak najlepszym kierunku. Niestety, do Anglii wyjeżdza Gała, początkowo na 2 miesiące, potem na 4, potem na pół roku. Zespół prawie nie koncertuje (tylko 3 koncerty zagrane w trójkę!). W końcu, wkurzony postawą Gały zespół, postanawia dłużej nie czekać i rozgląda się za gitarzystą. Wybór pada na młodego gitarzystę Patryka Kruczka (facet do dziś nie ma ksywy). W najnowszym składzie UF gra koncerty promując i sprzedając "Rat Race" (m.in. koncert z KATem W Bielsku).

W tej chwili zespół Under Forge wnikliwie rozgląda się za nowym perkusistą. Wymagania: dobre umiejętności i własny sprzęt. Jeśli spełniasz te warunki i interesuje Cię taka posadka pisz (GG: 5981710) lub dzwoń ( 664015755).

Skład:

Rafał "Guras" Górny - wokal, gitara elektryczna
Patryk Kruczek - gitara elektryczna
Piotr "Pietia" Gniewek - gitara basowa

Byli członkowie zespołu:

Maciek "Gała" Gałczyński - gitara elektryczna
Marcin "Nuno" Mirowski - gitara elektryczna
Marcin Pęczak - gitara basowa
Wojtek "Guma" Konior - gitara basowa
Tomasz Macur - gitara basowa
Marcin Gruszka - gitara basowa
Daniel "Vutka" Dutka - perkusja
Rafał Lewandowski - perkusja

Dyskografia:

01. Sentence (Demo) (1996)
02. Believers In War (Demo) (1997)
03. Mirrors (Demo) (1998)
04. Episode IV (Demo) (2000)
05. Rat Race (Demo) (2006)

Oficjalna strona internetowa: www.under-forge.com
MySpace: www.myspace.com/underforge
Profil Last.fm: www.lastfm.pl/music/Under+Forge
Profil YouTube: www.youtube.com/user/underforge
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły