Paradoks
Zadra
Encyklopedia :

Tikahiri

Tikahiri, polinezja, gotyk, gothic, rock, metal,
Tikahiri - założony w 2003 roku zespół z Polinezji Francuskiej, grający połączenie gotyku, klimatycznego rocka oraz metalu. Formacja określa swój styl jako Acoustic Underground oraz Gothic Paumotu. Słowo tikahiri oznacza w języku tuamotu krew.

Urodzeni w Nowej Zelandii bracia Aramo i Mano Salmon, którzy w wieku ośmiu lat przenieśli się do Polinezji Francuskiej w pobliże Tahiti (na atol Fakarava), wcześnie rozpoczęli naukę tatuowania i tworzenia muzyki. W wieku dwudziestu lat, po przeprowadzce do Papeete, stolicy kraju, zaczęli grać thrash metal, by w wieku 30/35 lat spotkać na swojej drodze dwóch Francuzów, perkusistę Stéphane'a Rossoniego oraz wiolonczelistę Simona Pillarda, co przesądziło o ich dalszej karierze.


W 2008 roku zespół, który pisze piosenki w językach angielskim oraz tuamotu, wydał swój debiutancki, w pełni akustyczny album Tamaki Hopea, przesiąknięty melancholijną atmosferą budowaną przez partie wiolonczeli, gitary akustycznej oraz charakterystyczny wokal Aromy. Prawdziwy sukces osiągnął jednak, gdy w 2009 światło dzienne ujrzała płyta Merahi kerekere, łącząca najlepsze elemnty debiutu z mocniejszym, rockowym uderzeniem. Album spotkał się z entuzjastycznymi reakcjami i sprawił, że sława zespołu gwałtownie wzrosła.


Z każdym wydawnictwem Tikahiri tworzy coraz bardziej wyszukaną muzykę i stawia sobie poprzeczkę coraz wyżej, czego dowodem jest ostatni album grupy, Kaito no Tetamanu wydany w 2011 roku. Znaleźć można na nim ballady, klimatyczny rock, a nawet metalowe brzmienia.


To jedna z najbardziej oryginalnych oraz najdynamiczniej rozwijających się polinezyjskich grup muzycznych. Niedawno została ambasodorem Air Tahiti Nui, narodowych linii lotniczych Polinezji Francuskiej. Bracia Salmon posiadają również profesjonalne studio tatuażu, a ich oryginalny styl rozpoznawany jest w całej stolicy.Skład:


Aroma Salmon - gitara, wokal

Mano Salmon - gitara basowa, wokal

Simon Pillard - wiolonczela, klawisze

Stéphane Rossini - perkusjaDyskografia:


Tamaki Hopea (2008)

Merahi kerekere (2009)

Kaito no Tetamanu (2011)Teledyski:


A tapea te paari

Kareho Koe

I want you

Lala

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły