Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Thou Shalt Suffer - Somnium

Thou Shalt Suffer, death metal, Emperor, Ishan, Somnium, black metalu, neoclassical, ambient, Ihriel

Thou Shalt Suffer powstał w 1991 roku jako zespół death metalowy, ale na skutek rozwoju Emperor, który w większości tworzyły te same osoby, ta nazwa została zapomniana. W głowie Ishana jednak tliły się pomysły, które przez lata sobie gromadził i nagrywał, aby w 2000 roku wydać je pod ta nazwą na solowym już albumie „Somnium”

Materiał ten daleki jest jednak od death metalu i nawet black metalu, a dokładnie ujmując to nie ma z nimi nic wspólnego. „Somnium” jest neoklasyczną, klawiszową symfonią prowadzącą przez mroczne zakamarki duszy. Jest snem, w którym piękno miesza się z niepokojem, a fortepianowe etiudy z ambientowymi zgrzytami. Jest krętą ścieżką w ciemnym lesie, otoczoną zewsząd światem tajemniczym, złowieszczym i fascynującym. Zmieniające się krajobrazy ukazują kolejne rozdziały tej wędrówki, nie pozwalając jednak odnaleźć jakiegoś miejsca spoczynku czyi światełka nadziei. Aż do samego końca wydaje się, że z tej krainy nie ma wyjścia, ani innej drogi ucieczki.

Muzyka nie zatrzymuje się na długo w tym samym miejscu. Motywy, które się pojawiają, szybko się rozwijają, zmieniają lub przyjmują zupełnie niespodziewany obrót. Ishan nie pozwala, aby słuchacz pozostawiony był zbyt długo z tym samym wątkiem, albo żeby mógł przewidzieć co zaraz nastąpi. Tu wszystko wydarza się niespodziewanie, a burzliwość akcji zapewnia napięte emocje.

W nagraniach wzięła udział żona Ishana – Ihriel, która użyczyła głosu w „Meum Somnium Esse Veritatem”, choć jest to głos tak delikatny, że aż ledwo zauważalny. W ogóle cały album jest jej dedykowany i z adnotacją, że gdyby nie ona, nigdy nie doszedłby on do skutku. Co do samych utworów to zawsze myślałem, że one nie występują, a łacińskie słowa w okładce to jest jakiś wiersz. Okazuje się jednak, że są to tytuły, co jest o tyle nieistotne, że „Somnium” trzeba odbierać jako jedną całość i wgłębić się w tą samotną, nocną eskapadę. Wystarczy tylko wcisnąć play, a dźwięki poniosą nas same.

Tracklista:

01. Solum Visio Perfecta Est

02. Solum Somnium Completum Est

03. Solum Haec Visio Potest Mihi Dare

04. Absolutam Commoventem Suavitatem

05. Solum Hoc Somnium Est Verum Mihi

06. Non Possum Vivere Ante

07. Meum Sommium Esse Veritatem

08. Solum Tunc Possum Vivere

09. Vivam In Meo Somnio

10. Numquam Peribo

Wydawca: Candlelight Records (2000)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły