Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Thempest - Plague Maiden

Thempest, Crown Of Thorns, Spiritual Depravation, Plague Maiden, death metal

Thempest nie jest nowym zespołem, choć przyznam, że ja spotykam się z nim po raz pierwszy. Ich poprzednia płyta „Crown Of Thorns” pochodzi sprzed lat siedmiu, a demo „Spiritual Depravation” wydane zostało jeszcze sześć lat wcześniej. Dyskografia nie jest więc bogata, a dodatkowo rozciągnięta w czasie. Od ostatniego albumu zmieniła się tez połowa składu. Nie ilość jednak się liczy i ich nowa produkcja „Plague Maiden” jest tego doskonałym przykładem.

Ta płyta wprost powala gitarami i można to odczuć już przy pierwszym z nią zetknięciu. Muzyka jest niesamowicie ciężka, a brzmienie brutalne i głębokie. Sama gra jest jak miód na serce i pozwala zagłębić się w gąszczu dźwięków i czerpać z nich pełnymi garściami. Tym bardziej, że wszystko zalane jest gęstą perkusyjną zawiesiną we współpracy z dobrze słyszalnym i elegancko wyeksponowanym basem. Razem daje to przygniatający efekt, który wciska w tą leśno-bagienną otoczkę z tekstów i okładki i nie pozwala się z niej wydostać. Człowiek leży obrośnięty mchem, zanurzony w jakimś torfowisku, patrzy z dołu na, wspinające się ku niebu, drzewa i tak sobie kontempluje te wszystkie druzgoczące łamańce, bijące kanonady i potężne chlaśnięcia. I naprawdę jest czym się delektować.

Z konwencji wyłamuje się numer tytułowy, który jest znacznie wolniejszy i jadący walcem po podmokłej polanie. Wydziela się tu też trochę klimatycznych oparów, ale bez obaw, bo i gitary i perkusja dbają o to, żeby tutaj też się działo. Następny „NieMa…”, jest po polsku, co trochę wybija mnie z rytmu podczas słuchania. Jakoś mmi to tutaj nie pasuje, ale to już nie ma żadnego znaczenia. Zanurzam się głębiej w torfie i chłonę dalej, bo przede mną jeszcze dwa świetne uderzenia. W ostatnim „Shallow Grave” znów jest więcej ciężkiej, atmosferycznej mgły, pojawia się nawet ospały, czysty wokal i deklamacja. Tak, żeby było nie tylko mocno, ale też ciekawie i różnorodnie. I tak jest pod każdym względem. Death metal najwyższych lotów. Album po prostu znakomity.

Tracklista:

1. Celestial Abominations
2. Primeval
3. Art Of Genocide
4. Plague Maiden
5. NieMa
6. All Fears Within
7. Mallevs Maleficarvm
8. Shallow Grave

Wydawca: Via Nocturna (2022)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły