Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Temple of the Dog - reedycja płyty i trasa koncertowa

Temple of the Dog, hard rock, grunge, alternative rock, Chris Cornell, Mother Love Bone, Jeff Ament, Stone Gossard, Mike McCready, Matt Cameron

Temple of the Dog — supergrupa z Seattle w składzie Chris Cornell (Soundgarden), Jeff Ament, Stone Gossard, Mike McCready i Matt Cameron (wszyscy czterej z Pearl Jam) reaktywowana. Udadzą się w listopadzie w pierwszą w historii (od czasu powstania w 1990 roku) trasę koncertową obejmującą 5 miast w Stanach Zjednoczonych. Trasa koncertowa jest powiązana z 25-leciem wydania legendarnego albumu Temple of The Dog, który oryginalnie ukazał się 16 kwietnia 1991 roku. „Chcieliśmy zrobić jedną rzecz, której wcześniej nie zrobiliśmy… zagrać koncerty i zobaczyć jakie to jest uczucie być zespołem, z którego odeszliśmy 25 lat temu” - skomentował Cornell.

30 września pod skrzydłami wytwórni Universal Music ukaże się specjalna edycja płyty Temple of the Dog z okazji 25-lecia jej wydania. Kolekcja ukaże się w 4 wersjach: Super Delxue box (4 płyty), podwójny winyl, 2 CD Deluxe i pojedynczy CD, zawierający oryginalny album, ponownie zmiksowany przez Brendana O’Briena.

Temple of the Dog powstało na prochach legendarnej formacji z Seattle Mother Love Bone, po śmierci frontmana (przedawkowanie narkotyków) Andy’ego Wooda, który był bliskim przyjacielem i współlokatorem Chrisa Cornella. Chris napisał dwie piosenki “Say Hello 2 Heaven” i “Reach Down” pierwotnie bez zamiaru publikowania, tylko dla ukojenia wewnętrzy bólu po stracie przyjaciela. Potem pomyślał, że mógłby je nagrać z pozostałymi członkami Mother Love Bone w hołdzie dla Andy’ego.

 

Gossard i Ament zaczęli właśnie grać z gitarzystą Mikem McCreadym, do których dołączył perkusista Soundgarden Matt Camron. I tak zaczęli nagrywać demo, bez żadnych komercyjnych oczekiwań, po prostu chcieli stworzyć coś pięknego, dla swojego zmarłego przyjaciela. Gossard skomentował “najłatwiejsza i najpiękniejsza płyta w której nagrywaniu brałem udział”, a Cornell dodaje: “Płytę Temple po prostu nagrywaliśmy z ogromną radością. Nie interesowało nas co ktokolwiek, poza naszą grupą przyjaciół, będzie o tym myślał. To jest pierwsza i być może jedyna płyta nagrana bez żadnego stresu”.

 

Symultanicznie Gossard, Ament i McCready byli w trakcie tworzenia swojego nowego projektu, który po 6 miesiącach był znany już jako Pearl Jam. Wokalista z San Diego, Eddie Vedder, wpadł do studia, by nagrać chórki do 3 numerów TOTD. Przy tworzeniu „Hunger Strike” Cornellowi potrzebny był do duetu drugi wokalista. Vedder doskonale się wpasował i tak powstał singiel, który dotarł do 4 miejsca listy Billboard’s Mainstream Rock Tracks.               

 

Temple of the Dog występowali na żywo dosłownie kilka razy, głównie w Seattle w listopadzie i grudniu 1990 roku. Koncerty te zostały owiane legendą.

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły