Amphi Festival 2020
Paradoks
Muzyka :

Status Quo zagra na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu

Status Quo, Gitarowy Rekord Guinnessa, rock, blues, Thanks Jimmi Festival

1 maja 2016 roku już po raz czternasty zbierze się największa gitarowa orkiestra świata, by wspólnie ustanowić nowy Rekord Guinnessa. Bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa to cykliczna impreza odbywająca się we wrocławskim Rynku zawsze na początku maja. Uczestniczą w niej gitarzyści, którzy wspólnie wykonują utwór Jimiego Hendriksa "Hey Joe". Aby zagrać na Gitarowym Rekordzie Guinnessa trzeba mieć gitarę i umieć na niej grać - wystarczy podstawowa znajomość pięciu akordów C, G, D, A, E. Zagrać może każdy niezależnie od wieku i poziomu umiejętności. 

Biciu Rekordu towarzyszy cykl koncertów organizowanych w ramach Thanks Jimmi Festival, wszystko to, by uczcić pamięć wielkiego gitarzysty Jimmi`ego Hendrix`a. Dla sympatyków zarówno gitar jak i Jimmi`ego organizowane są również warsztaty gitarowe oraz wspólne granie na jam session, by cytując pomysłodawcę imprezy: „rozsławić polskiego ducha bluesa”.

Legendarny brytyjski zespół rockowy Status Quo wystąpi 1 maja we Wrocławiu na corocznym Thanks Jimi Festival, podczas którego gitarzyści z całej Europy po raz czternasty spróbują pobić Gitarowy Rekord Guinnessa. Grupa, która na Wyspach dorównuje popularnością The Rolling Stones i sprzedała na całym świecie ponad 120 mln singli i płyt, powraca do Polski po 20 latach.

Pół wieku na scenie, 23 lata spędzone w trasie, 43 płyty i ponad 60 piosenek na brytyjskich listach przebojów, ponad 100 wydanych singli, ponad 6 tysięcy koncertów zagranych na całym świecie dla 25 milionów widzów. Bijący wszystkie możliwe rekordy zespół przyłączy się do bicia rekordu, dzięki któremu Wrocław nazywany jest powszechnie Europejską Stolicą Gitary. Po wspólnym ustanowieniu nowego (!) Gitarowego Rekordu Guinnessa zespół zagra pełnowymiarowy koncert dla fanów starego dobrego rocka.

Początki Status Quo sięgają 1962 roku, kiedy to trzynastoletni Francis Rossi i jego rówieśnik Alan Lancaster założyli grający prostą beatową muzykę zespół Scorpions. Po kilku zmianach nazwy i woltach stylistycznych zespół zwrócił się w stronę psychodelii. W 1967 roku już jako Status Quo muzycy nagrali przełomowy utwór „Pictures of Matchstick Man”, który przyniósł im ogromną popularność. Wydany rok później przebojowy debiutancki album "Picturesque Matchstickable Messages from the Status Quo” ugruntował pozycję zespołu. Po płycie „Spare Parts” wbrew protestom wytwórni, Status Quo radykalnie zmienił styl i image. T-shirty, długie włosy, podarte dżinsy i trampki, proste kompozycje z elementami hard rocka i boogie - jak na tamte czasy była to prawdziwa rewolucja.

Po kilku latach nieustannego koncertowania w klubach zespół zdobył wierną publiczność. Czternaście albumów wydanych w latach 1972-1982 dotarło do pierwszej piątki na brytyjskich listach przebojów, a cztery z nich znalazły się na pierwszym miejscu. Dzięki przebojom "Down, Down", "Whatever You Want", czy "Caroline” grupa zyskała status legendy rocka, a ukoronowaniem jej kariery był występ na koncercie charytatywnym Live Aid. Ich utwór "Rockin' All Around The World” stał się hymnem imprezy.

Wydany latem 1986 roku album "In The Army Now” zyskał szaloną popularność, nie tylko w Europie, ale i w Związku Radzieckim, gdzie tytułowy utwór stał się protest-songiem wymierzonym w wojenną politykę totalitarnego reżimu. Kolejne trzy dekady działalności wypełnione wydawaniem przebojowych albumów i nieustannym koncertowaniem utwierdziły wyjątkową pozycję zespołu w historii muzyki rockowej. Inne legendy zwalniały tempo, albo odchodziły na emeryturę, ale muzycy Status Quo nie odpuścili nawet na moment, świętując kolejne rocznice i atakując listy przebojów nowymi numerami. Zainspirowali przy tym setki wykonawców – są wśród nich AC/DC, Metallica i Muse.

Status Quo wystąpi 1 maja na Koncercie Gwiazd towarzyszącym biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa. Kolejnych artystów tego koncertu poznamy już wkrótce.

Koncert odbędzie się na Pergoli w kompleksie Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1.

Początek Koncertu Gwiazd o godz.17.30, występ Status Quo rozpocznie się około godz 20.30

Pomiędzy wrocławskim Rynkiem, gdzie odbędzie się próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Guinnessa, a Pergolą kursować będzie specjalna komunikacja miejska.

01.05.16 godz. 17.30 Pergola - Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław

Gitarowy Rekord Guinnessa 2016 - Koncert Gwiazd

STATUS QUO

kolejne gwiazdy wkrótce

bilety: 60 zł - normalne, 30 zł - ulgowe dla uczestników Gitarowego Rekordu Guinnessa 2016

Ceny obowiązują do 15 marca 2016

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły