Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Skyclad - Folkemon

Skyclad, Folkemon, folk, heavy metal, folk metal, punk rock, Tenpole Tudor

Dziesiąta płyta na dziesięciolecie istnienia. To brzmi dumnie i musi robić wrażenie.  Nie ilość jednak decyduje o wartości zespołu, a to co ma do zaprezentowania na kolejnych albumach. Na szczęście Skyclad popeliny nie serwuje i na swoim jubileuszowym wydawnictwie „Folkemon” byle czym dziur nie zapycha. A wręcz przeciwnie. Jest to energetyczna bomba żywiołowego, folkowego heavy metalu.

Zwarte, burzliwe riffy prowadzą te utwory i powodują, że ich ramy zawsze są mocne, żywe i można na nich budować porywające piosenki. A tych zdecydowanie tu nie brakuje. Od początku, co rusz to kolejny hicior z wpadającym w ucho, chwytliwym refrenem. Każdy ma coś fajnego, w każdym jest coś zapamiętywalnego, co nadaje się do późniejszego nucenia, a najbardziej bryluje pod tym względem „Think Back And Lie Of England”, który jest parafrazą popularnego w Anglii powiedzenia „Lie back and think of England”. Piosenka ta w gorzki sposób przypomina, że wielkość dumnego Albionu została zbudowana krzywdach sąsiednich ludów. Prawdziwymi przebojami są „The Great Brain Robbery” i „Crux Of The Message”, a „The Disenchanted Forest” daje więcej progresywnego grania, wraz z piszczałkami i marszowym śpiewem.

Jest tu, wygrywany skrzypeczkami, folk, jest morska szantowość, jest sielski klimat, są odgłosy przyrody, ale wciąż jest i ciężki podkład gitar oraz znakomite wokale. Śpiew jest czysty i przejrzysty, ale mocny i melodyjny. Mimo wolniejszego „You Lost My Memory”, na całej płycie nie ma jednego ciapowatego momentu i ani jednej chwili zamulenia, a cały czas jest wartko, skocznie i tanecznie. Wirować można przy tym do woli, jak Pan Zagłoba na chłopskim weselu, a i pośpiewać nikomu też nie zawadzi: „Come one, come all to our travelling circus, cast-off your cares for the painted parade.”

A jakby komuś było zbyt mało hitów, to na koniec dodano jeszcze cover „Swords Of A Thousand Men” punkowego Tenpole Tudor. Strzał to jest w dziesiątkę, gdyż jest to świetny numer, który do reszty rozgrzewa i tak spocone już lica. Tak jak i cała płyta.

Tracklista:

01. The Great Brain Robbery
02. Think Back And Lie Of England
03. Polkageist
04. Crux Of The Message
05. The Disenchanted Forest
06. The Antibody Politic
07. When God Logs-Off
08. You Lost My Memory
09. Deja-Vu Ain't What It Used To Be
10. Any Old Irony?
11. Swords Of A Thousand Men (Tenpole Tudor cover)

Wydawca: Nuclear Blast (2000)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły