Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Schnitt Acht - Slash And Burn

Schnitt Acht, industrial, Slash And Burn

Schnitt Acht to industrialno-metalowy projekt z Florydy, powstały pod koniec lat osiemdziesiątych. W czasie pięciu lat istnienia wydali dwa albumy, a „Slash And Burn” jest drugim z nich. Zawiera godzinną dawkę ciężkich, metalicznych dźwięków wzbogaconych o klawiszowe tła, elektroniczne dodatki i wiele różnych sampli, co razem daje ekscytującą przeprawę przez rozmaite stany świadomości.

Gra gitar zazwyczaj jest wolna, ale rytmiczna. Nabijane perkusją riffy są ociężałe, ale wartkie i marszowe. Jakbyśmy mieli ołowiane nogi, lecz wciąż uparcie brnęli do przodu wiedzeni jakąś nadrzędna siłą, która każe nam trzymać szyk i nie odstawać. Dba o to też krzykliwy wokal, który jest przesterowany i brzmi jakby dobiegał z megafonu. I to jest ta podstawowa pierwsza linia, ale w muzyce Schnitt Acht to dopiero początek. Pewne sztywne ramy, do których dobudowana jest cała otoczka i akcja, która dzieje się wokół. To jest świat syntezatorów i elektronicznych wstawek, które powodują, że czujemy się jakbyśmy byli w filmie. Ktoś przemawia, coś krzyczy, emocjonuje się. Nadlatują helikoptery, wywiązuje się regularna wojna. Coś bulgocze, odzywa się komputer pokładowy, łapiemy kontakt z bazą, odlatujemy w kosmos. Klawisze wyją jak syreny, atmosfera jest pełna lęku i niepewności. Tego słucha się w napięciu, ciągłym oczekiwaniu. Kiedy zacznie się desant i skąd nagle spadną komandosi. Jakbyśmy szli po jakimś pustkowiu i byli obserwowani. W każdej chwili ktoś może przemówić do nas z głośników i nakazać nam co mamy robić, albo czego nie robić.

A wszystko to wplecione w te gniotące gitary. Niektóre te sceny stanowią osobne utwory, ale wszelkiego rodzaju wątki i akcje pojawiają się we wszystkich kawałkach. Cały czas utrzymuje się atmosfera jakiejś schizy, paranoi podsycanej przez szalony wokal. Czasem układa się on w chwytliwe kwestie, jak w „Sweet Liberty”, czy „Dialogue”. Czasem jest też więcej gry, sporadycznie można i trafić na jakąś solówkę. Atrakcji jest tu co nie miara i nudzić na tym filmie się na pewno nie będziecie. Wręcz przeciwnie. Gwarantowane emocje, niesamowity nastrój oraz efekty specjalne.

Tracklista:

01 Sweet Liberty
02 Dead Connection
03 The War Has Begun
04 Radical Retraction
05 Rage
06 Crawl
07 I Don't Think So
08 Reforming
09 Dialogue
10 Random Funk
11 Reality Tap
12 Give Me Release
13 Aftermath
14 Overture

Wydawca: Majii Records (1993)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły