Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Scheitan - Berzerk 2000

Scheitan, Berzerk 2000, Invasion Records, Morbid Noizz Productions, Lotta Högberg, ambient, noise, black metal, melo death, gothic, doom metal, In Flames

Druga płyta Scheitan pod tytułem „Berzerk 2000”, podobnie jak pierwsza, ukazała się nakładem niemieckiej wytwórni Invasion Records, ale tym razem wyłapał ją także Morbid Noizz Productions i wypuścił na kasecie. Dało to do niej większy dostęp w naszym kraju i też pewnie tylko dlatego mam ją i ja. Gdyby ktoś jednak chciał mnie zapytać, jaka muzyka się na niej znajduje, to odpowiedź nie byłaby łatwa, a żeby jej udzielić, musiałbym podzielić ją na cztery części.

 

Bo z tylu właśnie ten album się składa. Nie jest to nigdzie napisane, ani w jakikolwiek inny sposób zaznaczone, ale jest za to aż nadto słyszalne. „Berserk 2000” jest bowiem zlepkiem czterech zupełnie innych rodzajów muzyki, a każdy z nich ma tu swoje pięć minut.

Dwa pierwsze numery to jest melo death w stylu In Flames. Gdy zaczyna się trzeci „Soulside” robi się wolniej, ale jeszcze nic nie wskazuje na gwałtowną zmianę. Szybko okazuje się jednak, że wchodzi tu gotycka melancholia i utwór staje się przestrzenny i spokojny, z kojącym kobiecym głosem. Podobnie jest w następnym „Sad To Say”, który jest jeszcze bardziej smutny i nostalgiczny, ze snującymi się na doomowo gitarami. Te dwa kawałki są jedyne z udziałem wokalistki Lotty Högberg.

Po części gotyckiej następuje część ambientowa. Dzwoneczki, stuki i rozmaite sprzężenia przenoszą nas w złowrogi i niepewny nastrój, a dołączające piski przekształcają się w szarpiący nerwy noise. "Terror" zaś to chwila diabelskich ryków, po których następują trzy mocne i drapieżne black metalowe uderzenia. Perkusja znacznie podkręca tempo, a wrzaskliwy wokal znacznie różni się od tego początkowego.

W każdym z tych stylów Scheitan sobie radzi i w każdym wypada przyzwoicie. Melo death jest przebojowy, gotyk przejmujący, ambient wkręcający, a black druzgoczący. W tym rozdrobnieniu ciężko jednak odnaleźć mistrzostwo w danej dziedzinie i ciężko też wkręcić się w płytę jako całość. Pozostaje ona eksperymentem, do posłuchania jak składanka.

 

Tracklista:

1. Raincoat
2. Exitways
3. Soulside
4. Sad to Say
5. V
6. Terror
7. Bombraid Over Wastelands
8. Berzerk 2000
9. The Scheitan

Wydawca: Invasion Records (1998)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły