Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Raventhrone - Malice In Wonderland

Raventhrone, folk, black metal, Summoning, Pazuzu, Malice In Wonderland, Avantgarde Music, Mystic Production,

Raventhrone to, istniejący na przełomie wieków, epicko folk black metalowy zespół z Wiednia, którego wcześniejszych źródeł należy szukać w Summoning i Pazuzu. „Malice In Wonderland” to ich pierwszy album, wydany w 1998 roku, przez włoską Avantgarde Music i szybko podchwycony przez Mystic Production w wersji kasetowej.

Tytułowa gra słów nawiązuje oczywiście do Alicji w krainie czarów. Na pewno świat przedstawiony przez Raventhrone jest natchniony, odległy i pod wieloma względami niesamowity. Dominuje w nim ludowa melodia i chóralny śpiew, choć utrzymany w mrocznej i posępnej konwencji. Pieśni snują się podniośle i płyną poprzez odludzia i pustkowia. Wtórują im plastyczne i urozmaicające krajobraz klawisze. „Ode To All Brave” i "Final Farewell" są takimi instrumentalnymi, klawiszowymi obrazami w całości. Gdzie indziej gitary występują w różnym natężeniu, gdyż obok, a może też w środku, tych hymnów tli się black metalowy ogień. Szczególnie „Malicia The 3rd (Empress Of Insomnia)” zaskakuje szorstkością i buzującym złem, co po dwóch pierwszych leśnych serenadach może wywołać u słuchacza pewną konsternację. „The Threefaced King Of The First Dominion” jest przykładem kawałka, w którym ten klimat miesza się z ostrością, a w następnym „The Stargazer” odnajdziemy niższe dźwięki i elementy doom metalu.

„Malice In Wonderland” jest więc płytą rozległą i bogatą stylistycznie. Dużo w niej atmosferyczności, ale opartej na różnych płaszczyznach, a zmieniające się pejzaże czynią ją arakcyjną. Sam nurt powieści też jest wartki, co zawdzięcza blackowym wzmocnieniom, których jest tu pod dostatkiem. Do tego sporo, dźwięcznie układających się melodii i daje to pełny obraz płyty bardzo ciekawej, absorbującej i przyjemnej w odbiorze.

Tracklista:

01. Obsidian Horizon (The Infinite Azure)
02. Raventhrone
03. Malicia The 3rd (Empress Of Insomnia)
04. Malicegarden
05. Ode To All Brave
06. The Threefaced King Of Dominion One
07. The Stargazer
08. Crepuscule
09. Vision Dementia
10. A Final Farewell

Wydawca: Avantgarde Music (1998)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły