Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2018
Recenzje :

Pro-Pain - Foul Taste Of Freedom

Pro-Pain, hardcore, Foul Taste Of Freedom, Crumbsuckers

Pro-Pain – legenda brooklyńskiego hardcorea, zadebiutował w 1992 roku albumem „Foul Taste Of Freedom”. Zespół powstał po rozpadzie Crumbsuckers, w którym działało całe trio, które następnie stworzyło Pro-Pain. O ile istniejący przez osiem lat Crumbsuckers nie zyskał rozgłosu, przynajmniej po naszej stronie Atlantyku, to już pierwsza płyta Pro-Pain uczyniła go zespołem wielkim i legendarnym, zaliczanym do prekursorów amerykańskiego hardcorea.

 

Cały sekret sukcesu „Foul Taste Of Freedom” tkwi w jego przebojowości. Na płycie jest trzynaście utworów i wszystkie są bardzo chwytliwe i wpadające w ucho. Jeden za drugim lecą same hiciory, jest power, cięte riffy i perkusyjna galopada. Wokal jest krzykliwy, ale tak naprawdę melodyjny. Swoją melodykę zawdzięcza przede wszystkim niezwykle błyskotliwym kompozycjom, które, u słuchacza, powodują zwiększoną adrenalinę.

Zbyt dużo jest tu zajebistych numerów, żeby je wymieniać i wyszczególniać ich najfajniejsze fragmenty. Chciałbym więc zwrócić uwagę tylko na mojego absolutnego faworyta w postaci „Every Good Boy Does Fine”. Ma super riff przewodni wzbogacony klawiszami i świetny, śpiewny refren. Podaję to jako wisienkę na torcie, bo taki wyróżnik tak naprawdę cechuje wszystkie kawałki.

Teksty są społeczne, opowiadają o problemach życia codziennego związanych z pracą, pieniędzmi, polityką. Wszystkie liryki są rymowane co dodaje im jeszcze większej spójności i płynności. Szczególnie „Lesson Lerned” jest fajnie zbudowany pod względem językowym, bo w każdym kolejnym zdaniu znajduje się po kilka rymowanych słów co daje efektowną kombinację.

Bardzo ważne jest to, że „Foul Taste Of Freedom” jest albumem mocnym, uderzającym i ciężkim muzycznie. W większości kawałków są świetne solówki. Popisy instrumentalne idą w parze z wokalnymi co daje doskonałą całość. Wyśmienity debiut, godny mistrzów gatunku.

 

Tracklista:

01 Foul Taste Of Freedom 

02 Death On The Dance Floor 

03 Murder 101 

04 Pound For Pound 

05 Every Good Boy Does Fine 

06 Death Goes On 

07 Rawhead 

08 The Stench Of Piss 

09 Picture This 

10 Iraqnophobia 

11 Johnny Black 

12 Lesson Learned 

13 God Only Knows

Wydawca: Energy records (1992)

Ocena szkolna: 5+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły