Paradoks
Castle Party 2018
Recenzje :

Painful - Imagines Pestis

Painful, black metal, death metal, Imagines Pestis

Niemiecki Painful wydał swoją trzecią już płytę, rozlewając na świat zarazę w postaci wściekłego black/death metalu. „Imagines Pestis” jest sztuką odnoszącą się do czasów średniowiecznych gdzie ukazana jest epidemia dżumy, krwawy sąd nad czarownicą czy wyprawy krzyżowe. Do takiej tematyki idealnie pasuje czarna muzyka śmierci, która swoim klimatem oddaje realia tych mrocznych czasów. A Painful potrafił wycisnąć z niej co najlepsze i przedstawić w zwartej i niszczycielskiej formie.

Melodyjne riffy, wraz z ciężkimi podkładami i intensywną perkusją tworzą szkielet tych płynnych kompozycji. Raz na przód wyłaniają się właśnie wysokie blackowe gitary, gdzie indziej podstawą jest death metalowa technika. Gatunki się mieszają i niezauważalnie przenikają. To samo dotyczy wokali. Głównie są dwa. Jeden skrzekliwy i wrzaskliwy, a drugi niski growling. Oba się uzupełniają i bardzo pasują do ostrej muzyki.

Konwencja całej płyty jest podobna, choć można odnaleźć wyróżniające się momenty. Najlepszym numerem jest chyba „Lurking Shadows” ze względu na wokalizy, choć takie kawałki jak „Black Death”, zaprezentowany w dwóch wersjach „(Un)Holy Heresy” czy „Armored Faith” również są kozackie, a właściwie to mógłbym wymieniać dłużej, bo inne tak naprawdę wcale nie odstają. Są i zwolnienia, kiedy Painful rozciąga tempo, ale ,mimo to, nie łagodnieje. Taki jest głównie „Engelmacher (The Abortionist)”, numer spokojniejszy gitarowo, ale wcale to nie znaczy, że gorszy.

„Imagines Pestis” to płyta również ładnie wydana, na grubym papierze, z rycinami i odpowiednim pismem. Wszystko fajnie układa, muzyka jest mocna, zabójcza i z odpowiednią złą aurą. Brzmienie bardzo dobre, utwory również. Granie z pasją, chwytliwe i łatwo przyswajalne. Ogólnie same plusy.

 

Tracklista:

01. Imagines Pestis
02. Black Death
03. Lurking Shadows
04. Blood Of My Blood
05. (Un)Holy Heresy
06. Engelmacher (The Abortionist)
07. A Cruel Streak
08. Chaos Resurrection
09. Armored Faith
10. Death And Despair
11. (Un)Holy Heresy [bonus]

Wydawca: Painful (2016)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły