Ohlsson
Castle Party 2018
Recenzje :

Noche Oscura - Gate

Noche Oscura, Wojciech Szachowski, Blank Faces, Gate, post rock, ambient

Noche Oscura jest solowym projektem gitarzysty Wojciecha Szachowskiego, którego można było wcześniej usłyszeć w zespole Blank Faces. Obecnie debiutuje on płytą „Gate”, która jest post/ambientową drogą, jaką ludzka dusza przechodzi po śmierci. Autor wprost podaje interpretację dla swojej muzyki w źródłach internetowych oraz liście, który od niego otrzymałem. Z samej okładki słuchacz natomiast niczego się nie dowie i ciężko przypuszczać, żeby ktoś mógł skojarzyć taką właśnie logikę. 

Jak jednak już wiemy co przedstawiają dźwięki, to trzeba przyznać, że ma to sens. Wystarczy uruchomić wyobraźnię.

Płyta zaczyna się od śmierci człowieka. Świadczy o tym tytuł pierwszego utworu i chaos jaki zamyka jedno życie, jednocześnie otwierając zupełnie nową czasoprzestrzeń. Jakby byt przedzierał się przez jakąś gęstą błonę, a kiedy już ją przebija, zastyga w ogromnej pustce. Muzyka staje się bardzo delikatna i niepewna. Jest zawieszona w ogromnej próżni. Wszystko dzieje się spokojnie, powoli przyzwyczajając się do nowego, wielkiego bezkresu.

Stopniowo napięcie zaczyna narastać, atmosfera tężeje. Pojawiają się skrzypce, klawisze, talerze, sprzężenia, a nawet jakieś głosy z oddali. W pewnym momencie "Suspension" zostajemy wkręceni w jakis wir. A potem znowu wraca błogość. Byt mija kolejne zagęszczenia i powraca na swój szlak nieważkości. Trzeci „Before” jest najbardziej ambientowy i szumiący. Nie tylko gitara prowadzi utwory, ale i bardziej niezidentyfikowane foniczne wibracje.

Kulminacja następuje w ostatnim „Gate”. W pewnym momencie rozbrzmiewają anielskie chorały, a potem robi się porywczo. Gitara nabiera brudnej mocy, pojawia się nawet perkusja. Docieramy do tytułowej bramy, przez którą również jest, kończące album, przedarcie. A dalej, jak pisze autor, czeka nas życie wieczne.

Płyta niewątpliwie ma klimat i jest też zróżnicowana. Można ją kontemplować w spokoju i w skupieniu, inaczej zresztą nie miałoby to sensu. Emocjonalna wędrówka poza stanem świadomości.

 

Tracklista:

01. End
02. Suspension
03. Before
04. Gate

Wydawca: Noche Oscura (2018)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły