Ohlsson
Killing Joke
Recenzje :

Łysa Góra - Siadaj, Nie Gadaj

Folkowy, Łysa Góra, Siadaj, Nie Gadaj, folk metal

Folkowy zespół Łysa Góra wiele osób może kojarzyć z programu Mam Talent, gdzie w 2015 roku wystąpili w półfinale. Ja z tą nazwą stykam się po raz pierwszy i sądząc po okładce, nazwie i tytule ich płyty, miałem zmierzyć się z przyśpiewkami a’la „Piejo kury piejo” i pokroju girls bandu Jarzębina. Dużym więc i pozytywnym zaskoczeniem było odpalenie tej płyty po raz pierwszy, jak i kolejne jej odkrywania, gdyż „Siadaj, Nie Gadaj” to bardzo szerokie, ciekawe i przede wszystkim wyjątkowo mocne spojrzenie na muzykę ludową.

 

I ta moc właśnie jest tym, co chciałbym podkreślić na samym początku, bo jest to bardzo ważna cecha Łysej Góry. Chodzi o to, że tej muzyki jest dużo, jest gęsta i wielowarstwowa. Pod folkową powłoką wokali i skrzypiec ciążą ostre riffy i silna perkusja. Są nawet solówki. Wraz z melodią skrzypiec i szeregiem dodatkowych instrumentów tworzy raz żywiołowe i pełne werwy, a nieraz wkręcające i wręcz trochę psychodeliczne („More Sokol Pije”) granie. Wszystko to są pełnowartościowe, bogate aranżacyjnie utwory z dużą ilością instrumentalizmu, a we wspomnianym „More Sokol Pije" pojawiają się nawet popisy na trąbce. Całościowo nie waham się stwierdzić, że Łysa Góra jest zespołem folk metalowym.

Wokale są dwa, oba damskie i oczywiście oba bardzo udane. No, głupio by było zepsuć tak dobrą muzykę. Łysa Góra wykonuje tradycyjne pieśni, ale nie tylko polskie. Mamy tu dwie piosenki bułgarskie i po jednej białoruskiej, kozackiej i mołdawskiej. Całkiem autorski jest tylko jeden kawałek „Cepem Po Ryju” i jest to jedna z lepszych kompozycji na płycie. Mocna i dowcipna. Chyba najbardziej metalowa, z solówkami i powracającym, charakterystycznym skrzypcowym motywem. Drugim moim faworytem jest „Usiudźwa Janku”. Fajna, wpadająca w ucho melodia, świetny śpiew i podszyte tętniącą perkusją pasaże.

Nie o przeboje jednak tu chodzi. „Siadaj, Nie Gadaj” to dorodna porcja gustownej muzyki, gdzie tradycja miesza się z potęgą rocka, a pomysłowość autorów wyciąga z tego najefektywniejszy ekstrakt. Muzyczna perełka na folkowej scenie. Polecam serdecznie.

 

Tracklista:

01. Intro

02. Rypni Kalinke

03. Nie Teraz Mamo

04. Oj, Na Stawu

05. Dali Czarni

06. Usiudźwa Janku

07. More Sokol Pije

08. Cepem Po Ryju

09. Siadaj, Nie Gadaj

10. Sztoj Pa Moru

Wydawca: Łysa Góra (2017)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły