Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Lucyfire - This Dollar Saved My Life In Whitehouse

Tiamat, rock, Johan Edlund, gothic, Lycyfire, This Dollar Saved My Life At Whitehouse, Sille Lemke, ZZ Top

W 2001 roku Tiamat był już zespołem mocno rockowym, ale Johanowi Edlundowi to nie wystarczyło i zapragnął nagrać album gotycko-rockowy, którego koncepcja odbiegała od klimatu zespołu. W tym celu powołał do życia Lycyfire i wydał płytę „This Dollar Saved My Life At Whitehouse”, w której rock, seks i dolary mieszają się z mroczną otoczką i tworzą melodyjne i przebojowe piosenki.

Ogólny klimat większości utworów pasowałby do Tiamat, w odróżnieniu od rock and rollowych tekstów i niektórych kawałków. Taki „Automatic” to trochę rockowe dicho, a co najmniej jakiś pop, a „Perfect Crime” jest słodko-romantyczną opowiastką o młodości, miłości i życiowej beztrosce, choć niejako z urzędu powoduje to, że są to jedne z bardziej chwytliwych numerów. Ale z tym akurat nie ma problemu, bo co rusz pojawia się kolejny powód do podrygiwania. Jedne kawałki są bardziej przebojowe, jak otwierający „Baby Come On”, czy „Mistress Of The Night”, inne bardziej parne i przesiąknięte atmosferą, jak „As Pure As Sin”. W obu przypadkach Lucyfire radzi sobie bardzo dobrze, częstując pobudzającymi i łatwo przyswajalnymi melodiami. Prowadzone są one przez gitary, ale bardzo dużo tu tej klawiszowej kolorystyki, która wraz z łagodnym, statecznym i poważnym śpiewem Johana, nadaje całej muzyce tego gotyckiego klimatu. Mamy też trochę efektów elektronicznych, a w dwóch numerach świetnie wpasowuje się damski głos Sille Lemke.

Dopełnieniem rockowego sznytu płyty jest cover przeboju ZZ Top „Sharp Dressed Man”. To już musi poruszyć nawet największego marudera, ale na pozostałe punkty programu też nikt nie powinien narzekać, o ile oczywiście w ogóle toleruje taką lżejszą formę rozrywki. „This Dollar Saved My Life At Whitehouse” to płyta, która ma i klimat i wyrazistość przekazu. Potrafi poruszyć i ukoić. Można przy niej odpocząć i można się pobujać. Taka i do tańca i do ru…

Tracklista:

01. Baby Com On (She's A Devil Of A Woman)
02. Thousand Million Dollars In The Fire
03. Mistress Of The Night
04. Over And Out
05. As Pure As S.I.N.
06. Automatic
07. Perfect Crime
08. U Can Have All My Love Tonight
09. Sharp Dressed Man (ZZ Top cover)
10. Annabel Lee
11. The Pain Song

Wydawca: Steamhammer (2001)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły