Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Muzyka :

Lecter - Wydostać

Lecter, Wydostac, rock, alternative rock, cold wave

Płyta „Wydostać”, która 17 maja pojawiła się na półkach sklepowych, nakładem Fonografiki, to drugie, tym razem w całości polskojęzyczne, wydawnictwo opolskiej formacji Lecter. Materiał powstawał przez prawie rok od października 2013 aż do kwietnia 2014 w Strobo Studio. Realizacją nagrania zajęli się Roman Bereźnicki i Grzegorz Fijałkowski, miks i mastering wykonał Jarosław Toifl. Wszystkie kompozycje, oraz teksty na „Wydostać” są dziełem Romana Bereźnickiego, który również jest odpowiedzialny za produkcję całego albumu. Pierwszą kompozycją, która ujrzała światło dzienne, jeszcze w 2013 roku jest świetnie przyjęty „Wielki Wóz”, gdzie gościnnie pojawili się Tomek „Lipa” Lipnicki (Illusion, LiPali) oraz Wojtek „Jankiel” Moryto (Flapjack, Acid Drinkers).

Jak mówi lider grupy Roman Bereźnicki: „Oddajemy wam do rąk nowy, w moim odczuciu lepszy brzmieniowo od poprzedniego, spójny krążek. Zdecydowałem się na polskie teksty, ponieważ uważam że mogę dzięki temu być bardziej szczery w relacji z odbiorcą i lepiej wyrażać siebie. Chcemy być bliżej naszych polskich słuchaczy, a liryka daje nam możliwość najlepszego zaprezentowania naszego przekazu.”

Na kanale Youtube zespołu Lecter pojawi się niebawem nowy klip do utworu „Tyle mi Zostało”. Będzie to drugi singiel promujący ich najnowsze wydawnictwo.

Lecter to zespół, którego mózgiem i siłą napędową jest Roman Bereźnicki. Wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, od początku do końca dba o każdy szczegół i decyduje o kierunku w jakim podążą formacja. Charakterystyczne, mocne brzmienie to wypadkowa jego fascynacji zimną falą z jednej strony a industrialem z drugiej. Lecter to połączenie ostrych rockowych riffów z melodyjnymi, zapadającymi w pamięć wokalami. I nic w tym dziwnego, skoro jako swoich idoli muzycy wymieniają Joy Division, Davida Bowie i Ministry. Połączenie takich elementów sprawie, że zespół sprawdza się idealnie zarówno na bardzo energetycznych koncertach jak i w radiu, gdzie ich piosenki pojawiają się regularnie. 

Zespół Lecter powstał w 2006 roku początkowo pod nazwą Dr.Lecter. Po czterech latach zbierania pomysłów i doświadczeń powstała nieoficjalna, nagrana w domowych warunkach płyta „Wydostać”. Tytułowy utwór spodobał się Piotrowi Kaczkowskiemu, który umieścił go na swojej składance „Mini Max”. To wydarzenie, jest impulsem dla Romana i całego zespołu do dalszej, bardziej intensywnej pracy. Na przełomie lat 2010/2011 zespół zmienia nazwę na Lecter i w olsztyńskim Studiu X nagrywa materiał na album „Inside/ Outside”, który pojawia się jakiś czas później pod banderą firmy Icaros Records. Album promowany był aż czterema videoklipami, które pojawiała się między innymi w Rebel TV czy Teleexpresie. Logicznym następstwem dobrze przyjętego albumu jest wzrastająca liczba koncertów. Lecter zagrał kilka regularnych tras, dzieląc scenę między innymi z zespołami Proletaryat, Closterekeller czy Ira. 

Rok 2013 to początek pracy nad nowym materiałem i kolejne koncerty. Pierwszą kompozycją, zapowiadającą nowy materiał był „Wielki Wóz” w którym pojawili się gościnnie dwaj znakomici muzycy, znany z zespołów Lipali i Illusion, Tomek „Lipa” Lipnicki i grający w Acid Drinkers gitarzysta Wojciech „Yankiel” Moryto. Kolejny singiel z nowej płyty to piosenka „Tyle Mi Zostało”, która kolejny raz spotyka się bardzo dobrym przyjęciem Piotra Kaczkowskiego, ale też Piotra Barona, który promuje piosenkę i zaprasza zespół do swojej audycji. Wiosna 2014 to kolejny ważny krok w historii Lecter. Pod koniec marca zespół występuje na kilku koncertach z reaktywowanym Illusion i podpisuje kontrakt fonograficzny z firmą Fonografika. Data premiery albumu została wyznaczona na 17 maja 2014. I skoro jest to dla wszystkich w pewnym sensie nowy początek, wszystkie kompozycje w języku polskim i z zupełnie innym brzmieniem, płyta będzie nosić tytuł… „Wydostać”. Tym razem już oficjalnie i ze stuprocentową mocą.

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły