Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Hypocrisy - The Fourth Dimension

The Fourth Dimension, Hypocrisy, Peter Tägtgren, Inferior Devotes, Masse Broberg, death metal

„The Fourth Dimension” to pierwsza płyta Hypocrisy, na której śpiewa Peter Tägtgren, choć zdarzyło się to już na poprzedzającym ją EP „Inferior Devotes”. Po odejściu Masse Broberga zespół nie zdecydował się na zatrudnienie nowego wokalisty i od tej pory występował jako trio, przyjmując swoją najbardziej znaną postać. Zmiana ta poparta została zmianą stylu, co z kolei symbolizuje odejście od dotychczasowego loga.

Głos Petera jest dźwięczniejszy, a jego growl mniej toporny i brutalny. Zdecydowanie bardziej stapia się z melodyjnym brzmieniem gitar, choć „The Fourth Dimension” nie jest jeszcze albumem, na którym zostało to doprowadzone do perfekcji. Można powiedzieć, że jest to element przejściowy między starym, a nowym stylem zespołu. Melodyka jednak pojawia się wyraźnie, a pierwszy, wolny „Apocalypse” jest tego dobitnym przykładem. Z kolei drugi „Mind Corruption” jest najbardziej przebojowy wokalnie, a długie i rozciągnięte melodyjnie solówki zdobią „Reincarnation”, aby w „Reborn” przejść do mocniejszego i bardziej bezpośredniego uderzenia.

Drugim wolniejszym numerem jest „Black Forest”, choć tylko do czasu. W „Never To Return” pojawiają się takie, charakterystyczne dla tego zespołu, rozmazane chórki. Ten element zespół będzie z powodzeniem wykorzystywał w przyszłości. Z kolei „The Path Of Babylon” znów zaskakuje ciężarem, a potem „Slaughtered” dociska jeszcze bardziej, ale tym razem powolniejszą, ociężałością. Hypocrisy szuka, kombinuje i wyciąga ze swojego death metalu różne szybkości i natężenia, dbając o ciągłe zmiany, urozmaicenia i serwując na koniec jestszcze jeden powolny walec w postaci utworu tytułowego.

„The Fourth Dimension” to przełomowa płyta zespołu, na której wciąż dużo tego siermiężnego deathu, ale wyraźnie czuć już powiew melodyjnej świeżości. Peter Tägtgren doskonale sprawdził się jako wokalista, mimo że jego późniejszy styl był jeszcze w powijakach, a cały zespół nagrał po prostu dobrą i bardzo różnorodną płytę.

Tracklista:

01. Apocalypse
02. Mind Corruption
03. Reincarnation
04. Reborn
05. Black Forest
06. Never To Return
07. Path To Babylon
08. Slaughtered
09. Orgy In Blood
10. The North Wind
11. T.E.M.P.T
12. The Fourth Dimension
13. The Arrival Of The Demons

Wydawca: Nuclear Blast (1994)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar