Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Here On Earth - Nic Nam Się Nie Należy

Here On Earth, progressive rock, Nic Nam SIę Nie Należy, Weronika Skalska

Na swojej trzeciej płycie „Nic Nam Się Nie Należy” katowicki Here On Earth zaskoczył przede wszystkim decydując się na nagranie jej po polsku. Wszystkie piosenki są w rodzimym języku, co z pewnością przybliża album krajowym słuchaczom. Muzyka zaś utrzymana jest w klimacie atmosferycznego i progresywnego rocka, który zazwyczaj płynie leniwie, lecz czasem potrafi wzburzyć się i zakołysać bardziej metalowym brzmieniem.

Taki bardziej porywczy jest „Drzewo I Kwiat”, który od początku eksponuje swoją ciężką stronę, a jednak rozpływa się i rozjeżdża. Cały Here On Earth przesiąknięty jest bowiem nutką nostalgiczności i błogiej refleksji, w której czasem docisną gitary, czasem chluśnie głośniej bas, a czasem wzniosą się poważne klawisze, ale głównie dominuje subtelna przejrzystość. Dokładnie tak samo jest więc w następnym „Godni” czy pierwszym „Samotni”. Trochę mocy i wiele uczucia. Nie ma tu pośpiechu, nic nie dzieje się nagle i porywczo. Raczej trzeba się rozluźnić i zagłębić w dźwięki spokojne i relaksujące. To samo dotyczy śpiewu, który prowadzi słuchacza jak pasterz i dba o jego dobre samopoczucie. W „List” robi to w duecie z Weroniką Skalską, co nadaje mu jeszcze dodatkowego uroku.

Płyta nie jest przebojowa, a utwory wyraziste. Raczej wszystko to wprawia w takie falujące odrętwienie i jest usypiające. Czasem natężenie gęstnieje i robi się podniośle jak w rozwinięciu "List", innym razem znów powraca delikatność jak w "Trzeba Odejść" czy wyjątkowo leniwym "Obłok Oorta", ale generalnie pławimy się w tym samym słonecznym i melancholijnym sosie, co na pewno ma szansę znaleźć grono swoich zwolenników.

Tracklista:

1. Samotni
2. Ultrakrepidarianizm
3. Drzewo i kwiat
4. Godni
5. Dopóki jeszcze
6. Wdzięczni
7. List
8. Trzeba odejść
9. Obłok Oorta

Wydawca: Here On Earth (2022)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły