Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Gorefest - Mindloss

Gorefest, Mindloss, death metal

Gorefest powstał w 1989 roku w Holandii, a pierwszą płytę „Mindloss” wydali już w 1991. Jest ona podsumowaniem tego co zespół zaprezentował na demówkach, wzbogaconym o intro i dwa nowe utwory. I choć dzieło ukazało się u progu nowego dziesięciolecia, to jest to death metal siedzący mocno w latach osiemdziesiątych.

Brzmienie jest tłuste i mięsiste, a muzyka ciężka i pozbawiona melodii. Wszystko tu śmierdzi i ocieka krwistą posoką, udowadniając, że nazwa zespołu nie wzięła się przypadkowo. Mamy tu więc, skazanego na krzesło elektryczne seryjnego mordercę, samookaleczającego się masochistę, nekrofilijnego pracownika zakładu pogrzebowego, który pakuje kamienie do trumny, aby samotnie zaopiekować się zwłokami martwej dziewczyny, gnicie od środka i wiele innych atrakcji. Podane jest to w skomasowanej formie, rozgniatającej walcującymi gitarami i dobijanej perkusją niczym tłuczkiem do mięsa. Powabne liryki artykułowane są głębokim gardłowym growlingiem, często przeciąganym i wyrykiwanym w wręcz paranoiczny sposób. Zresztą ta klaustrofobiczna paranoja panoszy się tu przez cały czas, wdziera się do mózgu i go niszczy od środka. Efekt ten wspomaga taka duszna powolność. Wiele momentów jest szybkich, przelatują utkane gęsto solówki, ale regularnie powracają te wolniejsze i brnące mozolnie szkielety, które czynią tą mękę jeszcze bardziej dolegliwą i forsowną.

Muzycznie Gorefest rzeźbi w mięsie niczym wytrawny rzeźnik, który na swoim fachu zna się doskonale. Może nie ma tu jeszcze większych przebłysków, ale sam towar jest przedniej jakości. Na szczególną uwagę zasługuje tytułowy „Gorefest”, który muzycznie i wokalnie wybiega już w przyszłość. Pewnym otwarciem przyszłych czasów jest też pierwszy „Mental Slavery”, który ma wyraz społeczny i mówi o zniewoleniu ludzi podporządkowanych chciwości jednostek. Jest to jeden z tych dwóch nowych kawałków, który pokazuje kierunek, w którym zespół podąży w następnych latach.

Tracklista:

01. Intro    
02. Metal Misery    
03. Putrid Stench Of Human Remains    
04. Foetal Carnage    
05. Tangled In Gore    
06. Confessions Of A Serial Killer    
07. Horrors In A Retarded Mind    
08. Loss Of Flesh    
09. Decomposed    
10. Gorefest    

Wydawca: Foundation 2000 (1991)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły