Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Muzyka :

GBH na trzech koncertach w Polsce

GBH, Bastards On Parade, street punk, punk, punk rock, Perfume and Piss

GBH ponownie w Polsce. Punkrockowi weterani z Wielkiej Brytanii po półtorarocznej przerwie zagrają w naszym kraju trzy koncerty: 7 listopada w Gdyni, dzień później w Warszawie oraz 9 listopada we Wrocławiu. Historia GBH sięga 1978 roku. Założona w angielskim Birmingham grupa uznawana jest za jedną z pierwszych – obok The Exploited, Discharge i The Varukers – wykonujących street punka. Pierwotny skład stanowili Colin Abrahall na wokalu, Colin Blyth na gitarze, Sean McCarthy na basie i Andrew Williams na perkusji. W początkowym etapie działalności kapela występowała pod nazwą Charged GBH, oznaczającym w rozwinięciu Charged Grievous Bodily Harm. 

Inspiracją do ochrzczenia formacji w ten sposób był wytoczony ówczesnemu basiście Seanowi McCarthyemu proces o wywołanie ciężkiego uszkodzenia ciała. W 1982 roku tego ostatniego zastąpił Ross Lomas, który udziela się w zespole do dziś. W tym samym roku światło dzienne ujrzał studyjny debiut Charged GBH, zatytułowany “City Baby Attacked by Rats” – płyta te uważana jest za jeden z kamieni milowych brytyjskiej sceny punkowej tamtych lat. W 1986 roku grupa skróciła nazwę do GBH i podpisała kontrakt z wytwórnią Captain Oi! Records, pod której szyldem ukazało się pięć kolejnych albumów kapeli. Rok później szeregi formacji opuścił Andrew Williams i miejsce za bębnami zajął Kai Reder. Od tamtej pory zmiana na stanowisku perkusisty nastąpiła jeszcze dwukrotnie.

Ostatnim albumem GBH pozostaje “Perfume and Piss” z 2010 roku, będący jedenastym pełnometrażowym, studyjnym dokonaniem zespołu. Produkcją materiału zajął się Lars Frederiksen, na co dzień pełniący obowiązki wokalisty i gitarzysty w kalifornijskim Rancid.

Bastards on Parade (support) powstali w 2008 roku w Galicji (wspólnota autonomiczna Hiszpanii). W swojej muzyce starają się połączyć celtyckie korzenie z punk rockiem. Ich ulubione zespoły to: Rancid, Swingin Utters, The Pogues i Real McKenzies. Pierwsze trzy EP’ki zespołu zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez fanów jak i media. W 2011 roku ukazał się debiutancki album Bastards on Parade pod tytułem “Tales From The Death Shore” i uplasował się na czwartej pozycji najlepszych albumów w kategorii folk punk zaraz po Flogging Molly i Dropkick Murphys. Od tamtej pory zespół sporo koncertował w Europie u boku Street Dogs, The Real McKenzies (ich dudziarz zasilił skład Real McKenzies w 2012 roku), Flatfoot 56 i The Mahones zdobywając uznanie jako najlepszy zespół folk punk na starym kontynencie.

Bastards On Parade występował także na dużych festiwalach takich jak: Resurrection Festival, Derrame Rock i Aupa Lumbreiras. W 2013 roku grupa podpisała kontrakt z niemiecką wytwórnią Wolverine. Producentem ich najnowszego krążka został John Rioux (Street Dogs) a płyta została zremasterowana przez Dan’a Randalla w Kalifornii.

GBH wystąpi w następujących miejscach:

07.11 – GDYNIA, Ucho

08.11 – WARSZAWA, Progresja Music Zone

09.11 – WROCŁAW, Stary Klasztor

Progresja Music Zone

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły