Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Death - Leprosy

Chuck Schuldiner, Massacre, Rick Rozz, Mantas, Death, Leprosy, death metal, Scream Bloody Gore

Do nagrania drugiej płyty Death, Chuck Schuldiner zaprosił znajomych z Massacre, choć oczywiście Rick Rozz współtworzył już wcześniej Mantas, czyli pierwotne wcielenie Death. Do roboty więc przystąpił bez kompleksów i stał się współtwórcą większości materiału. Materiału, który okazał się znacznie dojrzalszy i poważniejszy od debiutu. „Leprosy” jest kamieniem milowym w rozwoju nie tylko samego Death, ale i całego death metalu.

Zniknął chaos, zniknęło niepoukładane młodzieńcze szaleństwo. Zamiast tego mamy utwory precyzyjne, lepsze instrumentalnie, jak również dłuższe. Co ważne, nie pociągnęło to za sobą złagodzenia muzyki. Wręcz przeciwnie, „Leprosy” jest albumem niesamowicie ciężkim i przygniatającym. Przez cały czas czuć tu taki duszny klimat tego czerwonego nieba z okładki, a śmierć wisi w powietrzu.

Zmianie uległa też tematyka piosenek. Wytwory krwawej fantastyki zastąpili prawdziwi ludzie, a podejście jest bardziej filozoficzne i emocjonalne. Sam tytuł, okładka i cały tekst do pierwszego „Leprosy” jest dobrany po prostu idealnie. Zresztą nie tylko tekst, bo jest to fantastyczny numer: „Leprosy will take control and bring you to your death”. To jest nie tylko straszne, ale i przejmujące. I taki właśnie stał się Death – bardzo uczuciowy. Uczuciowy i doskonały muzycznie. Młócka jest siarczysta, ale gitarowe granie wyśmienite. Nie ma jeszcze tak dużo solówek, ale te co są robią wrażenie. Pod względem gitar na pewno wyróżnia się „Pull The Plug”. Nie brak tu także ciekawych wokaliz. Tutaj, obok pozycji tytułowej, prym wiedzie mój ulubiony „Forgotten Past”: „Images of the forgotten past, your first life revealed at last”.

Całe “Leprosy” to sztuka wyższego rzędu, w 1988 roku nieosiągalna dla nikogo parającego się śmiercionośną odmianą muzyki. I choć bardzo lubię „Scream Bloody Gore” to nie ma wątpliwości, że prawdziwa wielkość Death zaczyna się właśnie od „Leprosy”.

 

Tracklista:

1. Leprosy
2. Born Dead
3. Forgotten Past
4. Left To Die
5. Pull The Plug
6. Open Casket
7. Primitive Ways
8. Choke On It

Wydawca: Combat (1988)

Ocena szkolna: 6

Komentarze
zsamot : Pod każdym zdaniem mógłbym się podpisać. Leprosy - płyta i...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły