Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Audio:Babilon 2:0

Audio:Babilon 2:0, Made In Poland, Nancy Regan, Brudne Dzieci Sida, zimna fala, cold wave, rock, punk, rock'n'rollPodczas koncertu wiążącego dokonania polskiego undergroundu z dniem dzisiejszym wystąpią trzy zespoły poruszające się w stylistyce punkowej i post punkowej  – od zimnofalowego Made In Poland, które zadebiutowało w 1984 roku (jednym z najbardziej płodnych dla polskiego rocka) do współczesnego garażowego rock’n’rolla Nancy Regan. Weteranów i młodzież symbolicznie złączy postać Patyczaka, czyli jednoosobowego punkowego projektu Brudne Dzieci Sida, który stał się znany w latach 90. Wszyscy wykonawcy w roku 2012 są wciąż aktywni i mają dużo do powiedzenia.
Impreza będzie wyjątkowym międzypokoleniowym spotkaniem weteranów, którzy tworzyli polską alternatywę w czasach „burzy i naporu” i artystów młodszych, podążających ścieżką niepokornej muzyki, tak jak niegdyś pozostającej poza głównym nurtem i blichtrem popkultury. W surowej sali byłej ślusarni, w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, nie zabraknie też prezentacji materiałów filmowych dotyczących przeszłości i teraźniejszości polskiej alternatywy. 
Kurator koncertu: Piotr „Pietia” Wierzbicki – animator, organizator, publicysta , niegdyś wydawca – miłośnik muzyki punk, hard core, cold wave, rockabilly, ska i wielu innych dźwięków. W latach 80. redaktor naczelny jednego z najbardziej znanych punkowych fanzine’ów „QQRYQ”, później również współwłaściciel firmy wydawniczej pod tą samą nazwą. Na początku lat 90.współpracował jako tour manager z grupą Dezerter. DJ imprezowy oraz radiowy (znany jako DJ Bigos) – od 1994 prowadzi w różnych rozgłośniach (między innymi w słynnej „Radiostacji”) muzyczny program autorski „Zgrzyt”. Ostatnio znany również jako warszawski przewodnik miejski.
Autorka materiałów filmowych: Monika Mencina – dziennikarka i reżyserka, współpracuje m.in. z TVN, TVP Kultura, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Planete +. Autorka kilkuset felietonów filmowych o tematyce kulturalnej, dwóch serii programu Muzyka Odnaleziona oraz filmów dokumentalnych. Specjalizuje się w pracy z archiwaliami video. Mieszka i pracuje w Warszawie.  
Wystąpią:
MADE IN POLANDNajpierw była punk rockowa Ekshumacja, na gruzach której w 1984 roku w Krakowie czterech dwudziestolatków (Robert „Rozzy” Hilczer – śpiew, Krzysztof „Córa” Grażyński – gitara, Piotr Pawłowski – gitara basowa, Artur Hajdasz – perkusja) stworzyło Made In Poland. Zespół, który jako jeden z pierwszych wprowadził w Polsce postpunkowy styl cold wave. Od entuzjastycznie przyjętego debiutu na Festiwalu Muzyków Rockowych  Jarocin ’84 kojarzeni są z chłodnym i mrocznym brzmieniem, oraz świadomie budowanym wizerunkiem. 
Nie stronili od zaskakujących pomysłów, np. wykorzystania Krzesanego Wojciecha Kilara w intro koncertu jarocińskiego w 1985 roku. Ich wczesne utwory  jak "Oto wasz program" czy "Ja myślę" stały się pokoleniowymi hymnami, pozostając jednocześnie poza rockowym mainstreamem. Działalność M.I.P. obumarła pod koniec lat 80. Okazjonalnie powracali z koncertami w 1992 i 1999 roku (m.in. jako suport The Stranglers). Zespół powrócił na scenę w roku 2006 magicznym koncertem na festiwalu w Jarocinie ‘06 z Arturem Hajdaszem jako wokalistą. Wkrótce potem Manufaktura Legenda wydała dwupłytowy album (wraz z obszerną książeczką) „Martwy Kabaret” dokumentujący twórczość Made In Poland w latach 80. 
W 2009 roku ukazała się znakomita płyta "Future Time", którą zespół potwierdził własną oryginalność brzmieniową, nawiązując do najlepszych tradycji światowej zimnej fali. W ubiegłym roku światło dzienne ujrzała płyta "Enjoy the Solitude" zawierająca materiał ze wspólnej sesji nagraniowej z amerykańską wokalistką Rykardą Parasol z 2008 roku. 
Skład: Artur Hajdasz – śpiew, perkusja, Piotr Pawłowski – gitara basowa, Sławomir Leniart – gitara, Bogusław „Bodek” Pezda – instrumenty klawiszowe
http://www.facebook.com/pages/Made-in-Poland/220768904604338http://www.myspace.com/mip2007
BRUDNE DZIECI SIDAJednoosobowy zespół punk rockowy założony pod koniec lat 80. przez Grzegorza Kmitę „Patyczaka”. Szalony wokalista z akustyczną gitarą zawieszoną na łańcuchu stał się jedną z ikon i najoryginalniejszych postaci polskiego punk rocka. Koncerty B.D.S. odbywające się często w najdziwniejszych miejscach (jak na przykład na dachu Toi Toia podczas Przystanku Woodstock), potrafią porwać publiczność i wprowadzić ją w stan ekstazy. Słynne hity Patyczaka na czele ze sztandarowym credo artystycznym Trzy akordy – darcie mordy stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych utworów polskiej sceny. W tym niesamowitym punkowym kabarecie B.D.S. zaskakuje nie tylko formą wykonania i dowcipnymi tekstami, ale też nieprzeciętnym sposobem wydania pierwszej kultowej już kasety, która zapinana była na agrafkę. Efektem współpracy Patyczaka z grupą Starzy Singers jest też projekt Starzy Sida i płyta pod tym samym tytułem z „elektrycznymi” wersjami swoich piosenek.
http://www.facebook.com/trzy.akordy.darcie.mordy
NANCY REGANWarszawska grupa powstała w 2009 roku, na czele której stoi charyzmatyczna wokalistka i gitarzystka „Nancy”, znana z takich grup jak Junkie Train, Atomico Patibulo, Nowy Świat, oraz współpracy z Robertem Brylewskim w 52UM i Kryzys. Perkusista „Szkielu” występował w wielu zespołach punk i hardcore: Wiewiórczaki, Alienacja, AQQ, Martin Solo, Clint Eastwood, Cross Side, Fightdown. Wychodząc z ostrych brzmień hc/punkowych wplatają w swoją agresywną muzykę sporo garażowego rock’n’rolla i post punkowych odjazdów. W oryginalnej całości niepoślednią rolę odgrywają specyficzne teksty, w których dużo jest miejskiego folkloru. W 2012 zespół wydał swoją pierwszą płytę Warszawa Gdańska. 
Skład: Martyna „Nancy” Załoga – wokal, gitara; Kuba Szymański – bas; Rafał „Szkielo” Strzemienczny – perkusja; Piotr Maciukiewicz – gitara (od 2012)
http://www.facebook.com/nancyreganbandhttp://www.myspace.com/nancyreganwarsaw
Sobota, 27 października 2012, 20:30Narodowy Instytut Audiowizualny, Warszawa
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły