Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Ancient - Proxima Centauri

Proxima Centauri, Ancient, Aphazel, black metal, Deadly Kristin, Scareifina, heavy metal, rock

„Proxima Centauri” to druga płyta Ancient oparta na muzykach pochodzących z Włoch i druga, na której Aphazel pełni rolę wokalisty. Zespół idzie na niej w stronę melodyjnego black metalu o rozłożystych riffach i klawiszach, co ujęte zostało w bardzo zróżnicowanych czasowo, choć jednolitych stylistycznie utworach, w których oprócz plastyczności przekazu wkrada się i atmosfera horroru.

Dzieje się to za pomocą charczących wokali i ogólnej nastrojowości. Sama muzyka jednak wcale nie jest bardzo groźna i w tym blacku sporo jest z heavy metalu, a takie numery jak „The Witch”, „Satan’s Children” czy „Eyes Of The Dead” dają dużo rockowego powera. Nie jest więc to ciężkie, ale za to właśnie zazwyczaj pędzące i skrzeczące, co wcale nie przeszkadza, aby zawrzeć tu dużą ilość plastycznego grania. Nie zawsze musi ono być szybkie, bo na przykład „Beyond The Realms Of Insanity” jest znacznie wolniejszym i klimatycznym utworem, z udziałem Deadly Kristin, która anonsowana jako wokalistka, udziela się raptem trzy razy na płycie, a tylko w tym kawałku znacząco. Jest to jednak długi numer i ma także swoje przyspieszenia i barwną część instrumentalną. Jeszcze dłuższy, powolnie rozwijający się i mający wiele zmian temp i klimatu, jest ostatni „Incarnating The Malignant Deity”, a to wśród kawałków krótkich i porywistych jak „Apophis” czy „On Blackest Wings”. Dodając do tego tajemnicze intro, gdzie nie wiedzieć czemu zatrudniono jeszcze inną wokalistkę Scareifinę, choć ta co jest nie ma nic do roboty, widać, że Ancient postarał się o urozmaicenie swojego albumu, czyniąc go zróżnicowanym, choć w ramach jednego, przeszytego strasznością, stylu.

Ważne jest to, że zespół ma dużo do pokazania muzycznie, a połączenie klawiszy, gitar i perkusji wypada okazale. Muzyka jest głęboka, z tłem i wybijającymi się melodiami oraz solówkami. Jest tu czego posłuchać, trafiło się też kilka bardziej porywających przebłysków.

Tracklista:

01. A Lurking Threat
02. Proxima Centauri
03. The Ancient Horadrim
04. In The Abyss Of The Cursed Souls
05. The Witch
06. Apophis
07. Satan's Children
08. Beyond The Realms Of Insanity
09. Audrina, My Sweet
10. On Blackest Wings
11. Eyes Of The Dead
12. Incarnating The Malignant Deity

Wydawca: Metal Blade Records (2001)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły