Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Xpressive - The Head II

The Head II, Xpressive, The Head, Prog Metal Rock Promotion, Władysław Kołodziejczyk, Roman Kańtoch, art rock, heavy metal

„The Head II” zespołu Xpressive to przykład płyty, która rodziła się długo i miała swoje wcześniejsze wariacje. Jej pierwowzorem jest wydana w 2014 roku, polskojęzyczna „The Head”. Wersję angielską zespół nagrał w 2018 roku i od tego czasu dostępna była w wersji cyfrowej. Dopiero w marcu tego roku za materiał wzięła się Prog Metal Rock Promotion publikując go na płycie CD. W tym czasie wiele się zmieniło, w zespole jest nowy wokalista, a płytę bez wątpienia potraktować można jako nową jakość.

Nic innego zresztą mi nie pozostaje. Porównywał nie będę, bo jedynki nie znam, a same tytuły kompletnie nie świadczą o tym, że miały by być to tłumaczenia tych samych utworów. Xpressive porywa za to świeżością i rześkością swojej muzyki i to jest w zupełności wystarczające. Jest to artystyczny rock z elementami heavy metalu, a piosenki są tak progresywne, jak i przebojowe. Już od pierwszego razu najbardziej w uszy rzuca się „How Many Times”, ale wraz z następnymi odsłuchami wyłaniają się kolejne chwytliwe frazy, jak w wyciągniętym pod niebiosa „Reborn”, czy moim ulubionym „Don’t Look Back”. Nie tylko tu ujawniają się możliwości wokalne Romana Kańtocha, który potrafi wznieść wysoko swoje frazy, uczynić je bardziej rozmazanymi jak w „The Head II” czy też tajemniczymi jak w „The Queen” lub sentymentalnymi i wzruszającymi jak w „Stand Up And Fight”. Ten ostatni to taki zdecydowanie najbardziej delikatny utwór. Smutny, ale dający podstawy do optymizmu.

Ale Xpressive to nie tylko śpiew. Cała warstwa muzyczna ma tu swoją przepastną głębię, w czym udział mają wszyscy muzycy. Dużą rolę odgrywają klawisze, których pianinowe zagrywki umilają niejeden kawałek, syntezatorowe dźwięki rozprzestrzeniają się podszytymi elektroniką podkładami, a basista Władysław Kołodziejczyk obsługuje również bardziej egzotyczne instrumenty strunowe. Gitara tworzy zaś zwarte ramy, które jednak również potrafią się rozpłynąć i przejść na przykład w długą i wolną solówkę.

Dużo więc tego i poszczególne kawałki różnią się od siebie oferując wielość form i plastycznych kształtów. „The Head II” jest ucztą dla duszy, może poruszyć do tańca, ale równie dobrze zawładnąć umysłem odpoczywającym na kanapie. Nadaje się również do wielokrotnego odkrywania.

Tracklista:

01. In The Dark
02. Animal  
03. The Queen
04. Reborn
05. The Dusk
06. Endless Road
07. How Many Times
08. The Head II
09. Stand Up And Fight
10. Don't Look Back
11. Fear

Wydawca: Prog Metal Rock Promotion (2021)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły