Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Wojnar - The Book Of Veles

The Book Of Veles, Wojnar, Saltus, Słowiańska Duma, folk, ambient, Old Legend Productions, Werewolf Promotion

„The Book Of Veles” to pierwsza solowa płyta Wojnara, którą nagrał po wydaniu trzech kaset demo. Wcześniej można go było też usłyszeć na demie Saltus „Słowiańska Duma”. Jest to atmosferyczna, folkowo-ambientowa przeprawa przez księgę Welesa wydana przez Old Legend Productions na płycie i Werewolf Promotion na kasecie.

Księga Welesa jest tekstem odkrytym w Rosji na początku dwudziestego wieku, który stylizowany jest na pradawny i opowiada o wędrówkach Słowian w wiekach przełomu naszej i przed naszej ery. Traktuje również o ich wierzeniach. Tekst w powszechnej opinii naukowców jest falsyfikatem i został napisany współcześnie, jednak, jak twierdzi sam Wojnar w okładce, nie jest ważne kto go napisał, tylko co się w nim znajduje. Dlatego też postanowił go nam przytoczyć. Cała płyta jest więc welesową opowieścią we wschodnim narzeczu, bądź narzeczach. Dla mnie wygląda to po prostu na język rosyjski, ale mogę się mylić więc nie chcę nikogo wprowadzić w błąd. Tekst czytany przez Wojnara ubarwiony jest muzyką, głównie klawiszową, choć pojawiają się i inne instrumenty, przede wszystkim bębny, ale i gitara akustyczna czy tamburyn. Są całe rozległe przestrzenie instrumentalne, są folkowe scenki i odgłosy przyrody, co wprowadza nas w dawne, pogańskie czasy.

Całość stanowi spójny koncept, ma swój klimat i epatuje pasją i tęsknotą do pradawnych czasów, jednak artystycznie, delikatnie mówiąc, nie zachwyca. Mimo ciekawości z jaką kilkukrotnie do niej pochodziłem, „The Book Of Veles” szybko się nudzi i staje się monotonna. Mało się tu dzieje, a tego powracającego tekstu jest przesyt. Dlatego podczas słuchania, już tak od połowy zaczynam wypatrywać kończących bębnów z wykrzykiwanym jak mantra słowem „Aria”. Cztery minuty wciąż tego samego jest strasznie męczące, no ale przynajmniej to koniec.

Jest to pewna ciekawostka, ale „The Book Of Veles” jest do potraktowania właśnie raczej jak książka, a nie płyta muzyczna. To znaczy, że czyta się raz i odstawia. Wątpię, żeby ktoś chciał regularnie do tego wracać.

Wydawca: Old Legend Production

Ocena szkolna: 3-

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły