Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Von Thronstahl

Von Thronstahl, martial, neofolk, folk apokaliptyczny, folk militarny, industrialVon Thronstahl został powołany do życia w 1995 roku, przez Bernarda Klumba oraz jego brata, Josefa-charyzmatycznego lidera stawiającego pierwsze muzyczne kroki pod koniec lat 80. w punkowym Circle Of Sig-Tiu. Jakiś czas później Bernard przestał udzielać się w grupie, skład został natomiast poszerzony o Raymonda P., Marcela P. i Rene.
Projekt zaczął pojawiać się na licznych składankach muzycznych i powoli wybijał się na rosnącej w siłę scenie military-neofolk. Symbolem kapeli stał się pęk rózg liktorskich, znany ze starożytnego Rzymu i faszystowskich Włoch. Zespół szybko objął prym na prężnie rozwijającej się scenie military neofolk.

Von Thronstahl tworzą muzycy związani z takimi projektami jak Rose Rovine E Amant Of Trumpet Call czy kultowym już Forth Comming Fire.

Zespół szybko wypracował swój charakterystyczny styl – oparte na marszowym rytmie neoklasyczne aranżacje, połączone z industrialnym zgiełkiem, śpiewem, deklamacjami i rozmaitymi nagraniami samplowanymi z radia, telewizji, archiwów historycznych etc. Najpełniejszym wyrazem takiego podejścia był album Imperium Internum, pełnoczasowy debiut kapeli, wydany w roku 2000. Imperium Internum to głos Starej Europy, bluźnierstwo przeciwko ideom współczesności.

Tęskniłem za tworzeniem sztuki i muzyki, która byłaby silniej związana z prawdziwym dziedzictwem europejskim – nie z masonerią, anarchiczną tradycją fałszywej wolności, oznaczającą wykorzenienie i bezprawie” – powiedział Klumb w jednym z wywiadów. „Von Thronstahl powinien wskazać drogę powrotną do wzniosłego rodzaju dumy, opartego o trwałe wartości”.

W kolejnych latach ukazały się następne płyty – mocno eksperymentalna ReTurn Your ReVolt Into Style oraz utrzymana w neoklasycznej, militarnej atmosferze E Pluribus Unum. Ten ostatni album to zbiór utworów, które wcześniej ukazały się na różnego rodzaju składankach, m.in. na cześć barona Evoli, Leni Riefenstahl, kapitana Codreanu.

Równocześnie Von Thronstahl kreował specyficzny image sceniczny, łączący wątki militarne i imperialne ze swoistą interpretacją „stylu dandysa” (occidental dandy pose). Na stronie internetowej zespołu pojawiały się artykuły na temat mody i elegancji, odniesienia do Gabriela D’Annunzio i Curzio Malaparte. Lider przewrotnie określał się jako „dandy-coffee-fascist”. Mało tego, nie ustawał w prowokacjach: „W ostateczności wydaje się, że typem religii, który najbardziej pasuje do dobrej whisky, rękawiczek z czarnej skóry i zapachu doskonałych papierosów – jest stary, twardy rzymski katolicyzm. To nie tylko kwestia wiary i prawdy, to także kwestia stylu i klasy”.

Bardzo ważna jest warstwa liryczna: zespół w swoich tekstach jawnie sprzeciwia się degrengoladzie zalewającej współczesny świat, postępującej amerykanizacji społeczeństwa i idącym za tym wymieraniu kultury.

Podczas festiwalu muzyki gotyckiej w Lipsku w roku 2000 policja usiłowała nie dopuścić do występu Von Thronstahl i Days Of The Trumpet Call (projekt Raymonda P.). Swoją drogą, z tym ostatnim zespołem grupa nagrała dwa wspólne albumy, w tym jeden poświęcony dwóm szczególnym postaciom literatury i kultury europejskiej XX wieku – Ferdynandowi Pessoa (portugalskiemu poecie epoki fin de siecle) i Emilowi Cioranowi, rumuńskiemu eseiście o zapatrywaniach nihilistycznych.

W roku 2003 Von Thronstahl nagrał album Bellum Sacrum Bellum!?, który w opinii wielu recenzentów przeszedł do historii gatunku. Bellum, Sacrum Bellum!? to przedziwny, mocarny mix militarnej neoklasyki, industrialnego hałasu, elektronicznych beatów i rockowych gitar, a wszystko to okraszone masą sampli, efektów i dźwiękowych ornamentów, nadających tej muzyce głębię i różnorodność. Skondensowany atak na wszystkie świętości ponowoczesnego świata. Zarazem Klumb sięgnał do swoich punkowych korzeni, wykonując piosenkę We Walked In Line grupy Joy Division, przetwarzając motywy The Exploited, The Clash i nie tylko.

Niedługo potem Josef podjął się kolejnego przedsięwzięcia – tym razem we współpracy z Damiano Mercuri z włoskiego Rose Rovine e Amanti postanowił zebrać na jednej składance wszystkie zespoły neofolkowe, industrialne i militarne, które nie ukrywały swego przywiązania do tradycyjnie pojmowanego chrystianizmu – katolickiego lub prawosławnego. Tak powstało Credo In Unum Deum, wydany w 2006 roku album kompilacyjny, zaopatrzony w 64-stronicową książeczkę, zawierającą teksty utworów, ilustracje oraz eseje poszczególnych wykonawców, poświęcone religii i duchowości. Udział wzięli m.in. Oda Relicta (Ukraina), Lonsai Maikov (Francja), Kriegsfall-U (Węgry), Parzival (Rosja). No i oczywiście Von Thronstahl, prezentujący się w dwóch kawałkach poświęconych Matce Boskiej.

Pod szyldem Von Thronstahl ukazał się mini-album Mutter der Schmerzen („Matka Bolesna”), utrzymany w stylistyce neofolkowej. Zespół odszedł tu zarówno od rozbudowanych, quasi-orkiestralnych aranżacji, jak i od wpływów rocka czy industrialu, kierując się ku wpadającym w ucho balladom o tym samym, co zwykle, przesłaniu. W roku 2007 na rynku pojawił się, nakładem brytyjskiej Cold Spring Records, najnowszy album grupy – Sacrificare, rozwijający wątki neofolkowe.

Zespół znany jest też z nietypowych aranżacji utworów innych wykonawców, takich jak Death In June, Joy Division czy nawet Leonard Cohen.Covery w ich wykonaniu nadają zupełnie innego wyrazu znanym utworom.
W 2008 Von Thronstahl nagrał cover i zrealizował teledysk do utworu "The Saints Are Coming" angielskiej grupy The Skids.

W 2007 roku Josef udzielił wywiadu dla polskiego magazynu internetowego Młodzież Imperium. Na luty roku 2008 planowano koncert kapeli i Rose Rovine E Amanti w Warszawie – z supportem w postaci polskich kapel Krępulec i Across The Rubicon. Finalnie, pierwszy w Polsce koncert Von Thronstahl odbędzie się 20 czerwca 2009 roku.

Von Thronstahl może przypaść do gustu fanom Blood Axis, Toroidh, Folkstorm, Der Blutharsch czy Dernier Volonte.


Dyskografia:


1998 Sturmzeit (10" winyl)

2000 Imperium Internum

2001 E Pluribus Unum

2001 Leipzig "Lichttaufe" 2000 (7" winyl)

2002 Re-Turn Your Revolt Into Style (CD-Box, edycja limitowana)

2003 Bellum Sacrum Bellum?!

2004 Pessoa/Cioran (nagrany z The Days Of The Trumpet Call, limitowana)

2004 Split (nagrany z The Days Of The Trumpet Call, limitowana)

2006 Credo In Unum Deum

2006 Mutter der Schmerzen

2007 Sacrificare

2009 premiera nowej płyty


Źródła: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły