Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Ugnélakis - Ugnélakis

pagan metal, Ugnélakis, neofolk, Külgrinda, Dangus Productions

Ugnélakis to litewski zespół pagan metalowy istniejący na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Demo „Ugnélakis” jest ich pierwszym i właściwie jedynym samodzielnym wydawnictwem, bo drugie wydali we współpracy z neofolkową Külgrindą, a potem zakończyli działalność. Demo opublikowała rodzima Dangus Productions na kasecie w 1999 roku.

Pogański metal w wykonaniu Ugnélakis jest oczywiście w języku litewskim, choć aż trzy utwory są instrumentalne. Pierwszy to wprawdzie klawiszowe intro i ciężko je w ten sposób klasyfikować, ale „Tirpsmas” i „Kylant Su Liepsnom” to całkiem pokaźne zbiory gitarowego grania, w których słychać, że zespół potrafi nie tylko obsługiwać instrumenty, ale i ułożyć całkiem ciekawe kompozycje. Pierwszy w bardziej metalowej konwencji, drugi przestrzenny i klimatyczny, z udziałem gitar akustycznych. Dwa bardzo fajne kawałki, ale pozycje z wokalem wcale nie odstają i również w nich jest dużo rozbudowanej gry instrumentalnej. Język nie jest rażący, gdyż z wrzaskliwego growlu słowa niezbyt się przebijają, a sporadyczne czyste kwestie dobrze się układają. Granie natomiast jest dość melodyjne, płynne, utrzymane w średnich tempach i intensywnościach, a w końcowym rozrachunku, zupełnie przyzwoite.

Do dopracowania na pewno mogłoby być brzmienie i to słychać nie tylko w tym przypadku, że pod koniec dwudziestego wieku te litewskie zespoły były parę lat za naszymi jeśli chodzi o mastering i produkcję. Nie zmienia to jednak faktu, że „Ugnélakis” to dobra pozycja i na pewno do posłuchania.

Tracklista:

1. (Intro) Po Dievų Skraiste
2. Link Iniršusio Veiksmo Pradžios
3. Gamtos Totemo Atspindys
4. Tirpsmas (Instrumentalas)
5. Žemės šauksmas
6. Kylant Su Liepsnom (Instrumentalas)
7. Žengiant Keruosna

Wydawca: Dangus Productions (1999)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły