Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Saxon - Solid Ball Of Rock

Solid Ball Of Rock, Saxon, Nibbs Carter, Destiny, heavy metal, Biff Byford, rock and roll, hard rock

„Solid Ball Of Rock” to pierwsza płyta Saxon, na której zagrał basista Nibbs Carter i od razu odznaczył się sporym udziałem w komponowaniu materiału. Az pięć utworów wymyślił sam, a w tworzeniu kolejnych trzech brał udział. W ten sposób stał się głównym kreatorem muzyki zespołu, co na pewno mogło mieć wpływ na jej końcowy efekt, który wydaje się być znacznie solidniejszy w stosunku do „Destiny”.

Specjalnie użyłem słowa solidny, bo tytuł wydaje się być bardzo adekwatny do odbioru całości. Jest to bowiem kawał energetycznego hard rocka czy też heavy metalu, którego wyznacznikiem są takie mocne kawałki jak „Altar Of The Gods” czy „Baptism Of Fire”. Jest w nich zgromadzone mnóstwo rockowego dynamizmu i żywotności, w przeciwieństwie do bardziej wyważonego „Ain’t Gonna Take It”, gdzie jest więcej spokoju i rozciągłości. Nie rzutuje to jednak na obraz albumu, gdyż nawet taki numer trzyma styl i nie zaniża poziomu. Podwyższają go za to hity, które wybijają się chwytnymi wokalizami. Mam tu na myśli przede wszystkim „I Just Can’t Get Enough” i rock and rollowy hymn „I’m On Fire”. Ale chyba najwięcej emocji dostarcza wręcz wzruszający „Requiem (We Will Remember)”. W ogóle wokalnie jest to bardzo udana płyta, a Biff Byford potrafi odnaleźć się i w tych ostrzejszych i w tych bardziej wrażliwych sytuacjach.

A tych najwięcej jest w „Overture in B-Minor/Refugee”, który już jest klasyczną balladą. Ciekawsze jest to co następuje po nim, a jest to solo na basie zatytułowane „Bavarian Beaver”, które stanowi rozwinięty wstęp do ostatniego „Crash Drive”.

„Solid Ball Of Rock” to taka przyjemna płytka, której ciężko by było coś zarzucić. Jest i sporo dobrego grania, są przeboje i jakieś ciekawostki. Myślę, że stanowi jasny punkt w dyskografii zespołu.

Tracklista:

01. Solid Ball Of Rock
02. Altar Of The Gods
03. Requiem (We Will Remember)
04. Lights In The Sky
05. I Just Can't Get Enough
06. Baptism Of Fire
07. Ain't Gonna Take It
08. I'm On Fire
09. Overture In B Minor/Refugee
10. Bavarian Beaver
11. Crash Dive

Wydawca: Virgin Records (1990)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły