Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Psychophobia - Ark of Chaos

Po dwóch demach: „Grave of our Consciousness” oraz “Promo accident” Psychophobia zdecydowała się w końcu na nagranie pełnego album zatytułowanego “Ark of Chaos”. Albumu, który z pewnością powinien zainteresować miłośników nieco archaicznego, melodyjnego metalu z mocnym, męskim wokalem i klawiszami. Podejrzewam, że po przeczytaniu powyższego wstępu wielu odpuściło sobie czytanie tej recenzji alergicznie reagując na pojawiające się powyżej określenia: melodyjny oraz z klawiszami (pozdrawiam wszystkich pracowników i funkcjonariuszy SW). Ich strata.

Nowy album Psychophobia to kawałek bardzo fajnego metalu, granego nieco na modłę południowoeuropejskiego black spod znaku Thou Art Lord, Moonspell czy nawet Varathron (riff otwierający  „Mass Delusion”). Zaklasyfikowanie tego wydawnictwa do kategorii black metalu jest sporym uproszczeniem, bo jest na „Ark of Chaos” wiele nawiązań do innych gatunków. Trochę melodyjnego szwedzkiego death, trochę thrash, szczypta progresywnych zagrywek gitarowych, które stanowią bardzo mocny punkt wydawnictwa oraz dynamika przywołująca momentami skojarzenia z Children of Bodom.  

Dodatkowym wyróżnikiem muzyki Psychophobia, przynajmniej na rodzimej scenie, jest jej lekko archaiczny charakter. Wynika to ze sposobu wykorzystania przez zespół klawiszy, które w połączeniu z brzmieniem tego albumu dają taki właśnie lekko archaiczny efekt. Gdyby ktoś w ciemno puścił mi ten album to zaryzykowałbym odcięcie tego czy tamtego i jednoznacznie stwierdził, że ta muzyka ma co najmniej kilkanaście lat. W dużej mierze mój błąd wynikałby także z podejścia zespołu do muzyki, w której na pierwszy plan wybija się specyficzna energia i melodia, której próżno szukać w muzycznych nowościach.

Jeżeli przygodę z metalem zaczynaliście w późnych latach 90-tych to „Ark of Chaos” powinien szczególnie przypaść Wam do gustu. Na tym kończę i szykuję się do kolejnej podróży w czasie za sprawą zespołu Psychophobia i wieży znanej marki. Polecam.

Ocena: 8,25/10

Tracklista:
01. Viracocha
02. Inheritance Of The Land
03. Mass Delusion
04. Mongrel
05. Assemblage
06. Quantum Chaos
07. Metahomini
08. High-tech Angels
09. Artificial Intelligence

Wydane: płyta wydana przez zespół (2012)

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły