NNHMN
Paradoks
Recenzje :

Primordial - A Journey's End

A Journey’s End, Primordial, black metal

„A Journey’s End” to druga płyta Primordial wydana w 1998 roku. Zespół umiejętnie łączy na niej muzykę black metalową z duchem folkloru i ludowego mistycyzmu. Koniec podróży jest smutny i poważny, bo taki jest cały Primordial – zamglony, deszczowy i urzekający swoją nostalgicznością.

Niby sporo tu tego sielskiego nastroju i szerokich krajobrazów, ale są to krajobrazy przygnębiające, osowiałe, takie jak z okładki. Objawiają się one wręcz poezją, dosłownie i w przenośni, bo „Dark Song” naprawdę jest irlandzkim poematem. Jest on bardzo dźwięczny, tajemniczy i poważny, a do atmosferycznej i delikatnej muzyki dobrany jest odpowiednio głęboki, dostojny, plastycznie wyważony i bardzo emocjonalny głos. Takich fragmentów jednak jest więcej i powracają one też w innych kawałkach, szczególnie w recytatorskim „Solitary Mourner”, czy też w „Autumn’s Ablaze”. Pojawia się też akustyczność gitar jak w „Journey’s End” i wiele pochmurnej zagadkowości jak w instrumentalnym „On Aistear Deimeach”. Cała ta sfera zimnego piękna nadaje płycie wyjątkowego klimatu. Stanowi o jej duszy i uosabia jej swojską, naturalną aurę. Dużo w tym płaczliwości, szczególnie pod względem tych czystych deklamacyjnych wokali, ale cała muzyka łzawa i dżdżysta. Ma całą paletę barw, ale wszystko są to barwy ponure, rozciągające się między zielonym, a brązowym.

Sam black metal Primordial również ma takie kolory. Jest stonowany, przytłumiony i niezbyt agresywny. Wtapia się w otoczenie, brnie niespiesznie, ale za to płynnie i falująco niczym smagane wiatrem pole. Charczące wokale nadają mu zadziorności i czasem wicher zrywa się bardziej porywający, lecz raczej po to żeby znów rozlać się po okolicy i zabrzmieć pieśnią nocy, nie wyrządzając większych szkód po siołach i chałupach. Wszystko jest bardzo słotne i jesienne, wirujące i trafiające do wyobraźni. Płyta pochłaniająca i zabierająca ze sobą na irlandzkie, zielone i wietrzne odludzia.

Tracklista:

1. Graven Idol
2. Dark Song
3. Autumn's Ablaze
4. Journey's End
5. Solitary Mourner
6. Bitter Harvest
7. On Aistear Deirneach

Wydawca: Misanthropy Records (1998)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły