Castle Party 2018
Paradoks
Recenzje :

Otyg - Älvefärd

Vintersorg, Mattias Marklund, metal, folk metal, Älvefärd, Napalm Records, Mystic Production

Otyg jest zespołem założonym przez Vintersorga i Mattiasa Marklunda w 1995 roku, który od początku swojego krótkiego istnienia był ewenementem na metalowej scenie. Dał się zauważyć nie tylko garnkiem w logo, ale przede wszystkim niezwykle natchnionym i nowatorskim podejściem do folku. Ich pierwsza płyta „Älvefärd” ukazała się nakładem austriackiej Napalm Records i od razu mocno namieszała oraz zyskała wielu słuchaczy. W Polsce wydał ją Mystic Production na kasecie.

Bum, bum, bum i jedziemy. Fleciki, mandolinki, skrzypki i drumle, a do tego metalowe gitary i perkusja. Otyg w idealny sposób potrafi połączyć te dwa światy serwując skoczną, chwytliwą i bardzo melodyjną muzykę, która pięknie się układa i komponuje w świetne piosenki. Prowadzi je znakomity wokal Vintersorga, który jest głębokim góralskim śpiewem z bardzo charakterystyczną barwą. Nigdy wcześniej bym nie przypuszczał, że język szwedzki może być tak płynny i harmonijny. Zupełnie nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, pasuje tu jak ulał. Jego twardość i gardłowość nadają dodatkowej otoczki tej muzyce, czynią ją prawdziwszą i w piękny sposób odzwierciedlają klimat i otoczenie, w którym została stworzona. Otyg jest krystaliczny jak górski potok i przestrzenny niczym widok z wysokiej grani. Słuchając „Älvefärd” można zobaczyć turnie, poczuć zapach lasu i chłód skalistych przełęczy.

Jest też żywioł w tej muzyce. Pojawia się trochę delikatniejszych, akustycznych fragmentów, ale w większości jest to bardzo żywe i dynamiczne. W dodatku dużo jest fantastycznych wokaliz, które wręcz podrywają z miejsca i rwą człowieka do góralskich tanów. Najlepsze są w tym „I Trollberg Och Skog” i „Fjällstorm”, ale tak naprawdę każdy utwór jest tu przejmującą pieśnią, a dodając do tego barwną muzykę, mamy kompletne kompozycje, składające się na absolutnie niesamowitą i wyjątkową całość.

Tracklista:

01. Huldran
02. I Trollberg Och Skog
03. Älvadimmans Omdaning
04. Ulvskrede
05. Fjällstorm
06. I Höstlig Dräckt
07. Myrdingar - Martyrium
08. Allfader Vise
09. Fjälldrottningens Slott
10. Trollpiskat Ödemarksblod
11. Draugen
12. Skymningsdans

Wydawca: Napalm Records (1998)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły