Amphi Festival 2020
Paradoks
Recenzje :

Orphaned Land - Sahara

Orphaned Land, The Beloved’s Cry, Holy Records, Sahara, doom metal, gothic

Orphaned Land powstał w 1992 roku, a rok później wydali kasetę demo „The Beloved’s Cry”. Materiał ten stał się podstawą pierwszego albumu zespołu, który ukazał się nakładem francuskiej Holy Records i stanowi jego drugą część. Pierwsza jest premierowa i kształtuje charakter tego izraelskiego zespołu, który w swojej muzyce przemyca tyle klimatu z kultur bliskiego wschodu, a całość jawi się pod wskazującym już wiele tytułem „Sahara”.

Klimat ten głównie objawia się w tradycyjnych instrumentach ludowych podobnych do cytr i oczywiście różnych bębenków. Już na samym początku człowiek czuje się jak na pustyni, pod jakąś płachtą, choć nie jest to stan permanentny. Orphaned Land gra gotycki doom i w ich muzyce czuć taki mroczny urok. Są posępne riffy i zdarte growlingi, są mocniejsze fragmenty i trochę ciężaru. Przez cały czas jednak dzieje się coś jeszcze. A to zagrają perskie gitarowe melodyjki, a to powrócą brzdęki na tych cytrach albo pojawiają się klawiszowe pasaże czy kobiece śpiewy jak w „Ornaments Of Gold”. Jest tego duża zmienność, także jeżeli chodzi o wokale. Takim numerem, gdzie możemy znaleźć wszystkiego po trochu jest „Seasons Unite”, wiele folkloru jest w końcówce. Na pewno wpływ na wielość wątków ma to, że utwory są długie, ale też ciekawie przemyślane. Trzymają spójność muzyczną, lecz jednocześnie przechodzą metamorfozy i urozmaicenia.

Niektóre jednak są całkiem we własnym stylu. „Aldiar Al. Mukadisa” to zupełnie ludowa pieśń, która przechodzi potem wręcz w jakiś rytuał i tajemnicze zaklęcia, zaś „Beloved’s Cry” to spokojna, atmosferyczna piosenka.

Na swoim debiucie Orphaned Land udanie połączył metalowe granie z własną tożsamością. Nadał specyfiki swojemu dziełu, zarazem nie przesadzając i utrzymując muzyczną płynność pomiędzy dwoma światami. Wyszła z tego interesująca mieszanka, wzbudzająca zainteresowanie swoją autentycznością i egzotyką.

Tracklista:

01. The Sahara's Storm
02. Blessed Be Thy Hate
03. Ornaments Of Gold
04. Aldiar Al Mukadisa
05. Seasons Unite
06. The Beloved's Cry
07. My Requiem
08. Orphaned Land - The Storm Still Rages Inside

Wydawca: Holy Records (1994)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły