Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Ols - Widma

Ols, dark folk, Anna Maria Oskierko, Widma, Pagan Records, folk, Zagreus, Jarun

Ols jest solowym projektem dark folkowym Anny Marii Oskierko. Mająca dzisiaj swoją premierę płyta „Widma”, jest trzecią jaką nagrała pod tym szyldem, a to, że wydawcą jest Pagan Records już samo w sobie stanowi pewną nobilitację. W języku polskim ols oznacza bagienny las olchowy i właśnie w taki zabiera nas autorka jawiąca się na zdjęciach jako odludna czarownica: „Na zewnątrz nic już nie ma, można iść tylko w głąb, w ciemny las, w ciemny las”. Wieje wiatr, drzewa szumią złowrogo. Gdzieś tam skrzeczy jakieś straszydło. Trochę się boję, ale co zrobić? Idę.

Jest jesień. Listopad. Hula wicher, wyją widma. Idzie zima. W samym intrze „Widma” już jest coś przerażającego: „Śnieg nas utuli, śnieg nas zabije.” A potem wchodzą bębny, tamburyn i cały szereg innych grzechotek. Las rozbrzmiewa swoją pieśnią i zaczyna grać własną melodię. Wiedźma ma subtelny głos. Jej śpiew rozpływa się po polanie i osiada nad nią niczym poranna mgła. „W martwej ziemi starcze dłonie zagrzebują życie swoje.” Pod względem wokalnym „Starucha” to najlepszy numer na płycie. Zaklęcia wpadają w transowy rytm, podobnie jak w „Drzewa Dawno Zmarły”, gdzie okazuje się, że Anna potrafi też szaleńczo ryknąć, zupełnie inaczej niż w spokojnym i zadumanym „Ziarenko”, który snuje się po bagnisku i jako „światła ziarenko” płoszy wzlatujące w górę ptaszyska. Bo las jest ciemny, mrok martwy, a „dzień bez odrobiny światła”. Folkowego rozmachu nabiera „Ukojenie”, gdzie autorkę gitarą akustyczną, a potem nawet elektryczną solówką wspomaga Zagreus z Jarun.

Płycie na pewno nie można odmówić klimatu. Udało się oddać atmosferę głębokiego boru, samotności i wyobcowania, a wędrówka po lesie jest osowiała, miarowa i niepokojąca. Ma swoje kojące przebłyski, jak te piosenkowe w „Pod Lodem”, ma momenty przeraźliwe, ma też obrazowe deklamacje. Wszystko jest mroczne, spójne i zespolone z przyrodą. „I las jest mój – miłość moja. Najciemniejsza. Straszna.”

Tracklista:

1. Widma
2. Starucha
3. Siostry
4. W Ciemny Las
5. Ziarenko
6. Drzewa dawno zmarły
7. Ukojenie
8. Pod Lodem

Wydawca: Pagan Records (2020)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły