Noxvox - Niedowidzenia
Castle Party 2018
Paradoks
Recenzje :

Noxvox - Niedowidzenia

Noxvox, Niedowidzenia, neoclassical, ambient

Nie wiem od kiedy istnieje Noxvox i ile czasu potrzebowali na stworzenie swojej płyty, ale dane mi było spędzić ostatnio trochę czasu z efektem ich pracy w postaci albumu „Niedowidzenia”. Jest to bardzo delikatny i przejmujący obraz neoklasycznego ambientu, w który trzeba wejść po cichutku i niepostrzeżenie usiąść sobie w kąciku tak, aby nic nie potrącić, niczym nie przyszurać, bo zaraz zepsułoby to całą tą krystaliczną atmosferę.

Strasznie lekka jest ta muzyka. Jakby piórko unosiło się w powietrzu i nie mogło opaść na skutek poruszających je subtelnych dźwięków pianina. Pianina, instrumentów smyczkowych, ledwo dającej się zauważyć gitary i jeszcze innych szumiących grzechotek. Rozprzestrzenia się to nieśpiesznie i bardzo spokojnie. Dając jakby migawki, pojedyncze wzloty i znowu znikając w próżni. A przypudrowane jest elektroniką, światem wyłaniających się syntezatorowych krajobrazów. Czasem narastających, aż do wkręcających motywów i wracających na swoje wyciszone pozycje. Bariera naturalnej stateczności nie zostanie jednak przekroczona, z wyjątkiem początku do „Pokuszenie”, który aż podrywa, wyrywając z tego błogiego letargu.

Są i teksty. Tylko pierwszy „Kensho” jest instrumentalny. Do pozostałych utworów są ułożone krótkie wiersze, umiejscawiające muzykę w objęciach uczuć, wizji i przeżyć. Również śpiew jest skrajnie eteryczny. Słowa falują na tle dźwięku i zazwyczaj dłużą się i ciągną w falujących sentencjach.

Mimo tej powolności i małej intensywności muzycznej, Noxvox potrafi wycisnąć ze swojej pustki płynne motywy lub nawet melodie. Często jest też nałożonych na siebie kilka warstw. Niby wszystkiego jest mało, ale jak to się połączy w jeden organizm to zaczyna wytwarzać harmonijną i spójną biocenozę. Dlatego płyta trzyma w napięciu do końca, choć oczywiście wymaga też poświęcenia jej uwagi. Tylko pamiętajcie, bezszelestnie, na paluszkach.

Tracklista:

1. Kensho

2. Dal

3. Biały Szum

4. Luna

5. Kamień W Wodę

6. Niedowidzenia

7. Siewca

8. Pokuszenie

9. Noc Wyschniętej Rzeki

Wydawca: Rage In Eden (2017)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły