Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Negradonna

Negradonna - grupa powstała pod koniec 2000 roku w Krakowie jako pięcioosobowy zespół żeński, grający w Domu Kultury przy osiedlu Na Stoku. Negradonna w początkach działalności grała elementy bardziej rockowe. Związane to było przede wszystkim z wykorzystaniem gitar. Takie motywy można usłyszeć na ich pierwszej płycie demo zatytułowanej "Wieża". Nagrane amatorsko demo nie ukazuje jednak, patrząc z perspektywy czasu, tego co Negradonna prezentuje aktualnie... bowiem kompozycje są bardziej rozbudowane wręcz pozwalające surrealistycznie marzyć.
Negradonna jest w pewnym sensie zespołem rodzinnym ponieważ udzielają się w nim dwie siostry a czasami nawet trzecią pozyskuje zespół... Noszą one nazwisko Malik. Niewątpliwie wokół nich toczy się ścieżka Negradonny a szczególnie wokół wokalistki, gitarzystki, klawiszowca i poetki - Rozalii Malik. Jest to zdecydowanie najbardziej charyzmatyczna i wyrazista postać w zespole. To ona układa teksty oraz linię melodyczną. Całość dopracowuje muzycznie cały zespół według swojego uznania - tworząc klimat oryginalny i jedyny w swoim rodzaju jednak Negradonna nie istniałaby jedynie dzięki Rozalii. Faktycznie to ona zainicjowała zespół, lecz dołączenie Cecylii i Teresy to był początek hipnotyzowania melodią duszy. Cecylia Malik grająca na skrzypcach oraz Teresa Malik wielbiąca perkusję - obie po Akademii Muzycznej na czele z Rozalią dopuściły do zespołu w swoim czasie...płeć męską jednakże były to zazwyczaj kolejne sympatie Teresy. Skład Negradonny ulegał zmianie szczególnie gdy członkowie zdobywali swą umiejętność muzyczną w Sztutgardzie. Przełomem okazało się przybycie do zespołu kontrowersyjnego Aslana Farahata, dzięki któremu muzyka Negradonny nabrała nowego brzmienia i przestrzeni.

Muzyka Negradonny wypływa z wnętrza, z osobistych przeżyć, pragnienia piękna i tęsknoty za nim. Jest nieodłącznym i bardzo ważnym elementem życia muzyków. Częstym tematem utworów jest miłość - relacja między kobietą, a mężczyzną przedstawiona w sposób poetycki. Poezja zespołu traktuje o pragnieniu doświadczenia innego wymiaru, świata duchowego tego co niepoznane. Teksty pełne metafizycznej głębi przepełnione tęsknotą, bólem, cierpieniem, wrażliwie i baśniowo obrane w melancholijny, nostalgiczny nastrój i niezwykły, magiczny klimat z wplątaną jakże umiejętnie symboliką chrześcijańską. Ogólnie jest to muzyka nie z tego świata. Mroczna i piękna do granic, których nie ma.

Negradonna dzisiaj ma w instrumentarium gitary akustyczne, skrzypce, flet, syntezator oraz bas i perkusję jak i bębny. W tym, co gra, słychać echa muzyki klasycznej, orientalnej i gotyckiej, uczucia i emocje - udręki i namiętności zagubionej duszy - a także śmierć i przemijanie.

Negradonna doskonale czuje się na scenie. W roku 2006 grała między innymi w Klubie Plastyka w Galerii Pryzmat, Drukarni, Destylatorni i w Imbirze. W tym samym roku wystąpiła również w ramach projektu Konfrontacje Kraków - Berlin oraz w kopalni soli w Wieliczce (podczas programu Rozmowy W Głębi). Przez kilka lat zespół regularnie występował w krakowskiej kawiarni Cafe Szafe, zresztą której powstanie zainicjowała Cecylia. Zespół występował tam co miesiąc. W ten sposób dorobił się stałej grupy fanów. W roku 2007 zespół zagrał między innymi dla Interia TV. Ogólnie rzecz biorąc Negradonna nie opuszcza swych korzeni, koncertuje w Krakowie lecz są wyjątki jak na przykład pamiętny dla zespołu występ na festiwalu Jarocin 2007 po którym na wydanej kompilacji zespołów debiutujących zamieszczono utwór Negradonny - "Makbet". Ostatnim większym festiwalem Negradonny był Mediawave w Sanoku.

Wspólne występy są jednocześnie pretekstem do spotkań, bo zwykle Malikówny nie mają na nie czasu, zajmując się wieloma własnymi sprawami, pracując i studiując w różnych miejscach.

Zespół zdołał nagrać teledysk do utworu "Wołam Cię.." a także dorobił się występu w TVP3 Kraków. Istotnym elementem w historii Negradonny był występ w krakowskim klubie Kuriozum 6 kwietnia 2003 roku przed Anją Orthodox, kiedy to Rozalia wręcz "pokonała " głos wokalistki Closterkeller.

W początkach jesieni odszedł z zespołu Aslan Farahat, ale ten rok dla Negradonny jest wyjątkowo udany, mimo wszystko - o czym świadczyć może choćby fakt pojawienia się 29 maja 2008 roku w Programie Trzecim Polskiego Radia aż dwóch utworów w ciągu jednego dnia autorstwa Malikównych: " Anioł Światła" i "Makbet".

Skład:

Rozalia Malik - wokal, gitara elektroakustyczna, klawisze, flet
Cecylia Malik - skrzypce, boczny wokal
Teresa Malik - instrumenty perkusyjne
Piotr Madej - eletronika
Radek Pieślak - realizacja dżwięku
Veronika Wolverine - grafika

Dyskografia:

01. Wieża
02. Makbet

MySpace: www.myspace.com/negradonnaband
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły