Zadra
Ohlsson
Recenzje :

Lord Belial - Unholy Crusade

Lord Belial, Unholy Crusade, black metal, Enter The Moonlight Gate

Rozbrzmiewają odgłosy wielkiej bitwy. Szczęk oręża niesie się po okolicy, a zmasakrowane trupy lśnią w bladej poświacie księżyca. To Lord Belial rozpoczął swoją nieświętą krucjatę. Drżyjcie więc niewinne owieczki i padnijcie na kolana przed legionami zniszczenia. Oto bowiem nadchodzi wasz koniec. „It’s time for a war of hate”!

Epicki black metal Lord Belial przesączony jest nienawiścią. Kipi, buzuje i przelewa się w tych utworach. Jej źródłem są oczywiście antyreligijne teksty, jadowicie cedzony wokal, ale i wściekłe riffy gitarowe. Mimo to, w wielu momentach, można delektować się melodią czy też harmonią tej muzyki. Jest tu taka dostojność, która czyni atmosferę podniosłą i patetyczną. Zło, które nadciąga, wydaje się być nie tylko śmiertelnie niebezpieczne, ale też poważne. Klimatu dodają elementy akustyczne i przede wszystkim, smyczkowe, które niejako stały się już znakiem rozpoznawczym Lord Belial. Kojące dźwięki wiolonczeli wtapiają się w krajobraz zagłady, nadając mu unikatowego, sentymentalnego charakteru. Widoczne jest to najbardziej w, moim ulubionym, ostatnim „And Heaven Eternally Burns (Realm Of The Thousand Burning Souls Part II), czyli kontynuacji rozciągłej epopei kończącej poprzednią płytę.

Utwory na „Unholy Crusade” mają bardzo różny czas trwania. Od krótkich uderzeń po długie tasiemce. Raz jest szybko i ostro, raz bardziej melancholijnie. Takie dwa podejścia na przykład przeplatają się w „Divide Impera”. Cały czas jednak jest ta atmosfera ciemności i potworności. Lord Belial zakrywa swój świat czarnym płaszczem i nie pozwala przedostać się do środka żadnym promieniom. Można się w tym zatracić i zaprzyjaźnić, stojąc oczywiście po stronie złych i brzydkich. Same kompozycje również się układają w odpowiednie pasaże gitarowe i wokalne, więc słucha się tego przyjemnie i można z tym odpłynąć w mistyczną, black metalową hipnozę.

Nie mogę jednak nie zauważyć, że „Unholy Crusade” nie jest tak porywająca jak „Enter The Moonlight Gate” i nie ma tu aż tak chwytających za serce hiciorów. Mimo, że Lord Belial nagrał kolejną dobrą płytę to, moim zdaniem, jest to jednak lekka zniżka formy. Stanowczo nie chciałbym tym nikogo zniechęcać. Wręcz przeciwnie. Walka gore, a wszystko kończy się szczęśliwie: „…god is dead… We prevailed”.

Tracklista:

01. Summon The Legions

02. Unholy Crusade

03. War Of Hate

04. Lord Of Evil Spirits

05. Death Is The Gate

06. Bleed On The Cross

07. Divide Et Impera

08. Master Of Destruction

09. Night Divine

10. And Heaven Eternally Burns (Realm Of A Thousand Burning Souls Pt II)

Wydawca: No Fashion Rcords (1999)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły

Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło
outsourcing informatyczny usługi i rozwiązania informatyczne na najwyższym poziomie dostosowane do potrzeb klienta w oparciu o najnowocześniejsze technologie bezpieczeństwa it
support4u.pl