Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Life Of Agony

Life Of Agony - amerykański zespół wykonujący szeroko pojęty alternatywny metal. Został założony w 1989 roku na nowojorskim Brooklynie przez wokalistę, zaledwie 16-letniego wówczas Keitha Caputo, basistę Alana Roberta oraz gitarzystę Joey'a Z. Po okresie grania z wieloma różnymi perkusistami do zespołu dołączył pałker Type O Negative - Sal Abruscato, a było to tuż przed nagraniem debiutanckiego albumu Life Of Agony.
Pierwsza długogrająca płyta zatytułowana "River Runs Red" została wydana przez Roadrunner Records w 1993 roku. Kolejna, dużo bardziej emocjonalna - "Ugly", ujrzała światło dzienne dwa lata później. Wtedy też perkusista Abruscato opuścił grupę. Jego następcą został Dan Richardson, wczesniej udzielajacy się w zespołach Pro-Pain oraz Crumbsuckers.

Wokalista Caputo odszedł z formacji po wydaniu albumu "Soul Searching Sun" (1997). Stwierdził on, że nie ma więcej serca dla produkcji pokroju Life Of Agony. Wówczas grupa zaczęła koncertować z byłym wokalistą Ugly Kid Joe - Whitfieldem Crane'em.

Zespołowi udało się ponownie wrócić do studia, z funkcji wokalu został zwolniony Crane, a na jego miejsce muzycy chcieli pozyskać Roberta Alana. Zdali sobie jednak sprawę, że tak naprawdę to nie chcą kontynuować działalności w ramach Life of Agony - bez Caputo. W roku 1999 zdecydowano więc o rozwiązaniu formacji. Wprawdzie w 2000 roku pod szyldem zespołu ukazał się koncertowy album, ale zawierał on zapis występu na Lowlands Festival z roku 1997.

Na początku stycznia 2003 roku nastąpił zwrot w historii Life Of Agony - oryginalny skład znowu się połączył, zagrano kilka koncertów na Irving Plaza w Nowym Jorku, zostały one uwiecznione na nośnikach CD i DVD. Wspólnymi siłami zdołano wydać też pierwszą studyjną, od 1997 roku, płytę zatytułowaną "Broken Valley" (2005).

W roku 2005 Life Of Agony koncertowało u boku wielu gwiazd, m.in. w czasie Gigantour zespołu Megadeath. Keith Caputo wziął też udział w nagraniu utworu "What Have You Done" holenderskiej grupy Within Temptation.

Według członków grupy, swoje muzyczne inspiracje czerpali od takich m.in. zespołów  jak choćby Radiohead, Metallica, Pink Floyd i Black Sabbath. Wszystkie utwory pisali zarówno Caputo jak i Robert. Do czasu "Soul searching soul" większość muzyki i tekstów tworzył Robert, a Caputo napisał tylko niektóre z ballad, głównie poruszając tematykę życia rodzinnego, w szczególności swojej matki.

Pomiędzy wczesnymi albumami zespołu a ostatnim istnieją dość znaczące różnice - przede wszystkim zmienił się styl śpiewania Caputo, który zszedł ze swojego lekko podobnego do wokalisty Danzig barytonu na rzecz lżejszego, bardziej rockowo-popowego stylu śpiewania.

Zespół kontynuuje swoją twórczość zarówno razem jak i w indywidualnych projektach. Caputo nagrał wiele solowych utworów wraz z europejskimi muzykami. Ostatnim jego krążkiem jest "A Fondness for Hometown Scars". Robert zaś nagrał w 2006 roku album z zespołem Spoiler NYC.

Skład:

Keith Caputo - wokal, instrumenty klawiszowe
Joey Z. - gitara elektryczna
Alan Robert - gitara basowa
Sal Abruscato - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Whitfield Crane - wokal
Dan Richardson - perkusja
Eric Chan - perkusja
Mike Palmeri - perkusja
Kenny Pedersen - perkusja

Dyskografia:

01. River Runs Red (1993)
02. Ugly (1995)
03. Soul Searching Sun (1997)
04. 1989-1999 (Compilation) (1999)
05. Unplugged At The Lowlands Festival '97 (Live) (2000)
06. River Runs Again: Live 2003 (2003)
07. The Best Of Life Of Agony (Compilation) (2003)
08. Broken Valley (2005)

Oficjalna strona internetowa: www.lifeofagony.com
MySpace: www.myspace.com/lifeofagony
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły