Zadra
Paradoks
Encyklopedia :

Christ Agony

Christ Agony - polski zespół black metalowy, zaliczany do prekursorów tego gatunku w Polsce. Grupa powstała w 1989 roku w Morągu z inicjatywy Cezarego Augustynowicza "Cezar" (wokal, gitara elektryczna), "Żurka" (perkusja) oraz "Asha" (gitara basowa, boczny wokal).
Jeszcze w 1990 roku ukazał się debiutancki materiał demo pt. "Sacronocturn". Uznanie jednak grupa zyskała dopiero wydaną w marcu 1992 roku drugą kasetą demo pt. "Epitaph Of Christ", która umożliwiła realizację wydanego w 1993 roku nakładem Carnage Records debiutanckiego albumu pt. "Unholyvnion".

Wkrótce z grupy odszedł "Ash" i "Żurek", których zastąpili członkowie death metalowej grupy Dies Irae, basista Maurycy "Mauser" Stefanowicz i perkusista o pseudonimie "Gilan". W nowym składzie w olsztyńskim PRO Studio zespół zarejestrował zamykający trylogię album pt."Moonlight - Act III" wydaną 1996 roku nakładem Croon Records. Tego samego roku muzycy podpisali kontrakt z Cacophonous Records nakładem której "Moonlight - Act III" został wydany w Europie.

Kolejny album lider grupy "Cezar" nagrał już samodzielnie. "Darkside" zrealizowany został we współpracy m.in. ze znanym z występów w grupie Vader perkusistą Krzysztofem "Docentem" Raczkowiskim, znanym z grupy Atrocious Filth, wokalistą o psudonimie "Yogi" oraz Markiem Gumińskim (flet). Płyta ukazała się 1997 roku nakładem Hammerheart Records oraz Morbid Noizz Productions, promowana podczas koncertów wraz z Behemothem i Helheimmem, na których potrzeby na krótko do zespołu powrócili "Mauser" i "Gilan".

Pod koniec 1997 roku "Cezar" zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków i w olsztyńskim Selani Studio i nagrał promowany podczas koncertów wraz z grupami Lux Occulta i Hate album pt. "Trilogy", wydany w 1998 roku nakładem Pagan Records. Udział w sesji nagraniowej wzięli basista "Blackie", perkusista "Gilan" oraz instrumentalista Marek "Mark" Kutnik (Hermh, Prophecy, SS 2666) (programowanie perkusji, instrumenty klawiszowe).

Pod koniec 1998 roku zespół przystąpił do prac na nowym albumem zatytułowanym "Elysium" wydanym w 1999 roku nakładem Metal Mind Productions. Ponownie w nagraniach wzięli udział goście m.in. Patrick Bissonette (wokal), Mark Kwadrans (bodhran), "Bart" (perkusja) oraz ponowie "Docent" (perkusja). Natomiast podczas konertów na perkusji grał znany z grupy Sacrilegium instrumentalista "Thoarinus".

W nowym składzie zespół wystąpił na festiwalu Metalmania '99 i Thrash'em All Festival. Rok później Pagan Records i Apocalypse Productions wydały cztery pierwsze albumy grupy w kompilacjach pt."Unholyvnion/Daemoonseth Act II" oraz "Moonlight Act III/Darkside". Tego samego roku muzycy zarejestrowali płytę koncertową pt. "Live-Apocalypse", wydaną w 2002 roku przez Apocalypse Productions.

Niedługo potem grupę opuścili "Blackie" i "Thaorinus", których zastąpili basista "Reyash" i perkusista "Vitold", muzycy grupy Supreme Lord. "Vitolda" wkrótce zastąpił znany z Sacrilegium instrumentalista "Zaala". Nowy skład utrzymał się do 2003 roku kiedy to w wyniku konfliktu z wytwórnią płytową rozwiązano Christ Agony, w miejsce którego powołany został zespół Vnion z "Reyashem" oraz znanym z grupy Dissenter perkusistą "Młodym" w składzie.

W 2007 roku Christ Agony ku uciesze fanów postanowił się reaktywować czego wynikiem jest EPka "Demonology". Grupa planuje w 2008 roku wydać album "Condemnation".

Skład:

Cezary Augustynowicz "Cezar" - wokal, gitara elektryczna
Reyash - gitara basowa, boczny wokal
Icanraz - perkusja

Byli członkowie zespołu:

G-Hatt - gitara elektryczna
Ash - gitara basowa, boczny wokal
Andrzej - gitara basowa, boczny wokal
Żurek - perkusja
Zaala - perkusja

Muzycy sesyjni:

Patrick Bissonette - wokal (na płycie "Elysium")
Marek Kwadrans "Marqs" - bodhran (na płycie "Elysium")
Tomasz Bonarowski - instrumenty klawiszowe (na płycie "Daemoonseth Act II")
Blackie - gitara basowa, boczny wokal
Maurycy Stefanowicz "Mauser" - gitara basowa
Krzysztof Raczkowski "Docent" - perkusja (na płycie "Elysium")
Bart - perkusja (na płycie "Elysium")
Thoarinus - perkusja
Gilan - perkusja

Dyskografia:

01. Unholyvnion (1993)
02. Daemoonseth Act II (1994)
03. Moonlight Act III (1996)
04. Darkside (1997)
05. Trilogy (1998)
06. Elysium (1999)
07. Unholyvnion/Daemoonseth Act II (2000)
08. Live: Apocalypse (Live) (2002)
09. Demonology (EP) (2007)
10. Condemnation (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.christagony.metal.pl
MySpace: www.myspace.com/christagonyofficial

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły