Christ Agony - Elysium
Paradoks
Ohlsson
Recenzje :

Christ Agony - Elysium

Elysium, Christ Agony, Cezar, Docent, Vader, Bart, Unborn, Trilogy

„Elysium” jest płytą zamykającą pierwszą dekadę działalności Christ Agony. Dekadę bardzo owocną, gdyż jest to już szósta płyta zespołu, a zdarzały się i mniejsze wydawnictwa. Ponieważ podczas nagrań Cezar nie posiadał etatowego perkusisty, większość utworów nagrał Docent z Vader, a część Bart, który kiedyś grał w zespole Unborn.

 

Na „Elysium” Christ Agony przywołuje wszystkie cechy, z których jest znany i lubiany. Utwory są więc wolne i melodyjne oraz mające szatański klimat i usposobienie. Długie gitarowe pasaże przedzierają się płynnie przez ogniste przestrzenie, a rozpaczliwy wokal Cezara dodaje im harmonii i plastyczności. Oczywiście występują przyspieszenia do średnich temp i takie zrywy, gdzie perkusyjna galopada wspomaga podniosłość gitar i wokalu. Dużo tu mrocznej atmosfery, takiej złowrogiej otoczki, która idealnie pasuje do słuchania w ciemności, albo, jeszcze lepiej, przy bladym świetle świec.

Te bardziej natchnione momenty występują także z czystymi wokalami, niemalże deklamowanymi jak jakieś zaklęcia lub inne rytualne sentencje. Tak jest w „Demon’s Lover”, „Unvirginity Sin” czy utworze tytułowym, który można było już poznać na „Trilogy”. Na drugim biegunie są hiciory, których również tu nie brakuje. Przede wszystkim jest to drugi „Fiery Torches”, a także „Lord Of The Night” i przeplatający bolesną pustkę z żywiołowymi riffami „Bleeding Heart”. To bardzo ważne, że Christ Agony ma też do zaproponowania żywszą i bardziej ekspresyjna muzykę, co daje bardzo dobrze wyważoną i trzymającą w napięciu całość.

Same utwory oraz cały album nie są długie. Wszystko mija szybko i ani się człowiek obejrzy, a już dobiega koniec. To też świadczy o tym, że płyta się wchłania i słucha się jej z przyjemnością. Jak dla mnie bardzo udana pozycja w dyskografii Christ Agony.

 

Tracklista:

01. Sadness of Immortality
02. Fiery Torches
03. Demon's Lover
04. Immortal Dust
05. Eternal Stars
06. Elysium
07. Lords Of The Night
08. Cold Eyes (...Of The Beast)
09. Bleeding Heart
10. Unvirginity Sin

Wydawca: Metal Mind Productions (1999)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły