Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

IAMX na koncercie w warszawskiej Stodole

IAMX, glam noir, electro, Metanoia, synth pop, indie

IAMX to solowy projekt Chrisa Cornera, autora tekstów, multiinstrumentalisty, wokalisty i producenta muzycznego oraz założyciela zespołu Sneaker Pimps. Projekt IAMX ujrzał światło dzienne wraz z wydaniem w 2004 roku debiutanckiego krążka „Kiss + Swallow”. Niepowtarzalne brzmienie IAMX nazywane „Glam Noir”, którym zachwycili się fani, utorowało drogę czterem kolejnym kultowym wydawnictwom – „The Alternative”, „Kingdom of Welcome Addiction”, „Volatile Times” oraz „The Unified Field”. W twórczości IAMX znajdziemy naładowany erotyką, dynamiczny wokal Cornera, świeżą i zawiłą elektronikę oraz przenikliwe i melancholijne teksty. 

Muzykę, która jest tak samo brutalna, co emocjonalna. Od samego początku IAMX celebrował niezależność, wydając muzykę bezkompromisową i skupiając się na silnych więziach z fanami, dzięki którym zapełniali oni po brzegi sale koncertowe w Europie i Ameryce Północnej. Z resztą występny na żywo zawsze były w IAMX priorytetem – zabójcze kreacje, artystyczne wizualizacje, samodzielnie stworzone przez Chrisa oraz niesamowity, energetyczny band, sprawiają, że są one widowiskiem, którego nie 

Obecnie Chris wprowadza ostatnie poprawki do swojego szóstego krążka, który wydany zostanie pod szyldem IAMX. Album „Metanoia” tworzony był w cieniu wielkiej zmiany w życiu Chrisa. „Był taki moment, w którym miałem wrażenie, że nie nagram już nigdy nowego materiału” - wyjaśnia artysta w nawiązaniu do nagłej przerwy w nagrywaniu i koncertowaniu, która miała miejsce kilka lat wcześniej, a związana była z chroniczną bezsennością muzyka. „Moje cierpienie miało wpływ na karierę, ale powoli udało mi się odfiltrować truciznę i powrócić do tego, co naprawdę kocham”.

Singlem (już wydanym cyfrowo) promującym nowy album jest utwór „Happiness”. Singiel można bezpłatnie pobrać na stronie artysty www.IAMXmusic.com podczas rejestracji do newslettera (link do subskrypcji zamieszczony jest w prawym górnym rogu strony). “Utwór jest czystszy w koncepcji i realizacji. Moim zamiarem był powrót do jednego człowieka, do jednej maszyny. Ograniczyłem dźwięk do perkusji, kilku syntezatorów i elementów pianina. To pomogło mi wrócić do istoty IAMX i ułatwić proces tworzenia materiału, dając mi przestrzeń do skupienia się na wokalu i przekazie”. 

Jak większość utworów IAMX, również „Happiness” tematycznie zmaga się z czystością pośród korupcji. „Korupcja i hipokryzja są wszędzie. To rozrywa nasz świat. Nie mogę już patrzeć na wiadomości. Krew się we mnie gotuje i moja dusza płacze, kiedy widzę otaczający mnie horror, ignorancję i kontrolę umysłu. Jaka to dziwna sprzeczność – przecież my tylko chcemy być kochani… ironia naszej egzystencji”. „Happiness” odzwierciedla także istotną zmianę w życiu Cornera, który opuścił ciemne i opresyjnych ulice Berlina na rzecz słonecznego Los Angeles, aby szukać inspiracji i ucieczki. Równocześnie z pojawieniem się nowego krążka rusza – pierwsza od kilku lat – europejska trasa koncertowa IAMX. „Chcę wyruszyć w trasę” – mówi artysta z podekscytowaniem. „Chcę zobaczyć te piękne, pełne pasji, przepocone twarze. Chcę, aby moja muzyka była usłyszana, chcę poczuć ekstazę towarzyszącą występom i dzieleniu. Nauczyłem się, ze strach to zabójca. Dwa lata temu dotarłem na dno. Jednak nadal tutaj jestem. To daje mi mnóstwo energii i optymizmu. Już się nie boję”. 

Premiera albumu „Metanoia” planowana jest na 2 października, zamówienia już można składać na www.IAMXmusic.com.

Live Nation i Klub Stodoła z dumą prezentują:

IAMX w Polsce!

30 listopada – Warszawa, klub Stodoła

ceny biletów: 89 pln (stojące), 119 pln (balkony)

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły