Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Ha Lela - Pabudimas

Ha Lela, pagan metal, folk metal, Pabudimas

Ha Lela to litewski zespół pagan / folk metalowy, który działał w latach dziewięćdziesiątych. „Pabudimas" to ich drugie demo, które wyszło na kasecie w roku 1996 i nie należy go mylić z ich jedyną płytą o tym samym tytule, która ukazała się dwa lata później.

Na początek należy zwrócić uwagę na zupełnie nietypowe wydanie tego materiału. Otóż kaseta znajduje się w foliowym woreczku i jest opatrzona okładką formatu jak do płyty CD. W środku dołączono jeszcze karteczkę z tekstami oraz ich angielskimi tłumaczeniami, gdyż, jak przystało na zespół hołdujący tradycji, teksty są w języku rodzimym, czyli litewskim. Na podstawie tłumaczeń możemy dowiedzieć się, że Ha Lela opiewa dziewiczą przyrodę oraz walczących ongiś wśród niej wojowników. Po akustycznym intrze utwory są cztery, ale ponieważ są długie, całość trwa prawie pół godziny i zajmuje całą pierwszą stronę kasety.

Muzyka na „Pabudimas” ogólnie jest metalowa, lecz znajdują się w niej rozbudowane akustyczne przerywniki, do których najczęściej dokooptowany jest kobiecy ludowy śpiew. Wokal męski nie jest czysty, ale wyraźny i dla kogoś kto włada tym językiem, na pewno zrozumiały. Pojawiają się też kwestie mówione, jakby sączyła się opowieść z boru. Całość sprawia amatorskie wrażenie, ale ponieważ jest to demo sprzed ponad dwóch dekad to w tym cały jego urok. Granie jest proste, ale klarowne i składne, a zespołowi udało się wytworzyć folklorystyczny klimat za pomocą gitar akustycznych, klawiszy, wokali i mušamei (po litewsku) czyli kankles (po angielsku) czyli ludowego instrumentu litewskiego przypominającego cytrę (po polsku). Cały ostatni „Prakeiktas Troškimas” jest taki natchniony lasem i pozbawiony gitarowo-perkusyjnego grania. Da się tego posłuchać, choć oczywiście bardziej spełnia role kolekcjonerskiej ciekawostki.

Tracklista:

1. Intro
2. Pabudimas
3. Išjojo Bernelis
4. Audros Širdis Ir Kraujas
5. Prakeiktas Troškimas

Wydawca: Vetšo Mėnesio Vaizbuva (1996)

Ocena szkolna: 3+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły