Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Gehenna - Seen Through The Veils Of Darkness (The Second Spell)

Gehenna, First Spell, Seen Through The Veils Of Darkness (The Second Spell), Cacophonous Records, Necromantic Gallery Productions, Mystic Productions, black metal

Drugie zaklęcie Gehenna jest jednocześnie ich pierwszą płytą, gdyż poprzedzające je „First Spell” było EPką. Pełny tytuł albumu brzmi „Seen Through The Veils Of Darkness (The Second Spell)” i został wydany w 1995 roku, równocześnie przez angielską Cacophonous Records na CD i holenderską  Necromantic Gallery Productions na winylu. Wersja kasetowa Mystic Productions ukazała się dopiero w następnym roku.

Na swojej pierwszej płycie Gehenna idzie ścieżką obraną na EPce, a drugie zaklęcie jest naturalną kontynuacją pierwszego. Mamy więc do czynienia z black metalem ponurym, ale malowniczym, rozbrzmiewającym rozległą i dźwięczną melodią, a także podszytym bajkowymi klawiszami. Takie numery jak „Shairak Kinnummh” czy „Through The Veil Of Darkness” wręcz opierają się na partiach keyboardowych, czyniąc z nich solistów błyszczących na tle gitarowych podkładów, a „The Eyes Of The Sun” od początku urzeka rozległym i niespiesznym pejzażem cieni, by pod koniec utonąć w cierpiącym horrorze ciemności. Niezwykle poetycki jest „A Myth…”, w którym wyłaniający się gitarowy folklor pięknie współgra z klawiszami i liniami wokalnymi, choć zakończenie znów jest katastroficzne. Chyba najbardziej pochłaniający numer, choć najbardziej charakterystyczny, ze względu na rozpoznawalność refrenu jest z pewnością „A Witch Is Born”. Cały album odpływa w nostalgiczny niebyt wraz głosem i wzrokiem cierpiącego poety w „Dark Poems Author”.

Gdzie indziej, jak w „Vinterriket”, ten black staje się bardziej drapieżny, ale wciąż płyny i uduchowiony. Cała płyta dobiega jakby z głębi ciemnego lasu i z tego lasu czerpie swoje moce. Zresztą świadczy o tym nie tylko muzyka, ale i zaszyte w gęstwinach teksty. W wartkim black metalowym strumieniu płynącym z Norwegii w połowie lat dziewięćdziesiątych Gehenna była zespołem twórczym, który potrafił znaleźć sobie swoją nocną ścieżkę i wyeksponować nieznane w tym bezbożnym świecie atuty.

Tracklista:

1. Lord Of Flies
2. Shairak Kinnummh
3. Vinterriket
4. A Witch Is Born
5. Through The Veils Of Darkness
6. The Mystical Play Of Shadows
7. The Eyes Of The Sun
8. A Myth...
9. Dark Poems Author

Wydawca: Cacophonous Records (1995)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły