Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Literatura :

Franny Billingsley - Zakochana w mroku

Franny Billingsley, Zakochana w mroku, Wydawnictwo Literackie, fantasy, literatura młodzieżowa, horror“Zakochana w mroku” to trzecia powieść w dorobku amerykańskiej pisarki Franny Billingsley i pierwsza, jaka ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jej dwie pierwsze książki: „Well wisher” i „The folk keeper” otrzymały wiele nagród, wyróżnień oraz uznanie młodych czytelników miłujących fantastykę i przygodę.  Okładka oraz opis książki na pierwszy rzut oka kojarzą się z kolejną młodzieżową powiastką w stylu sagi „Zmierzch” czy „Dom Nocy”, mamy tu bowiem nastoletnią wiedźmę i tajemniczego, złotowłosego młodzieńca. Jednak nie dajcie się zwieść pozorom, gdyż stylem, językiem i fabułą „Zakochana w mroku” prezentuje o wiele wyższy poziom i zdecydowanie wyróżnia się spośród innych fantastycznych książek dla młodzieży. 
Siedemnastoletnia Briony Larkin jest czarownicą. Nie jest jednak typową wiedźmą, nie lata na miotle ani nie spędza czasu przy wielkim kotle z parą. Posiada za to ogromne moce i każdą wolną chwilę lubi spędzać na bagnach leżących w okolicy jej domu, gdzie rozmawia z Prastarymi. Briony jest narratorką powieści i już na samym jej początku wprawia czytelnika w ogromne zaciekawianie: „Przyznam się do wszystkiego i chcę zostać powieszona. Bardzo was proszę”. Świetne zaproszenie czytelnika do dalszej lektury i odkrycia jej tajemnicy. 
Główna bohaterka wraz ze swoją siostrą bliźniaczką Rose i ojcem pastorem mieszkają w małej osadzie otoczonej bagnami zamieszkałymi przez duchy. Briony ma poczucie winy za pewne przykre wydarzenia z przeszłości, wierzy, że jest zła i chce ponieść odpowiedzialność za swe czyny. Jest niezdolna do miłości, płaczu i radości. Bohaterka wierzy, że to jej ciemne moce spowodowały śmierć macochy i oskarża siebie o wszelkie zło, które dzieje się wokół niej. Jednak prawda nie zawsze jest taka, jaka się z początku wydaje. Dziewczyna nie ma lekkiego życia, z całego serca nienawidzi swojego ojca i dodatkowo przez cały czas musi opiekować się swoją piękną i dziwną siostrą Rose. Pewnego dnia życie Briony zmienia się za sprawą pojawienia się w miasteczku tajemniczego blondyna o imieniu Eldric. Chłopak posiada ogromną charyzmę i dzięki niemu dziewczyna powoli odżywa i zaczyna czerpać radość z beztroski i wspólnie spędzanego czasu. Między bohaterami szybko rodzi się ogromne uczucie. Briony zaczyna mieć jednak mieszane uczucia, wie, że jest osobą zepsutą, silną i niebezpieczną. Choć lód zaczyna w niej topnieć, wciąż ma świadomość, że nigdy nie będzie typową nastolatką. Bohaterowie zdają sobie sprawę ze swoich wad i wzajemnych błędów i coraz bardziej angażują się w swój związek. 
„Zakochana w mroku” to pięknie napisana opowieść, którą polecam szczególnie nastoletnim miłośnikom fantasy, horroru i powieści przygodowych. Humor, niespodziewane zwroty akcji, świetne opisy i język sprawią, że nie będziecie się nudzić. 
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły